1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna1 [17]
3 years ago
11

Tom made fruit punch for a party. He mixed 2 gallons of orange juice, 4 quarts of pineapple juice, 3 pints of cranberry juice, a

nd 8 cups of apple juice. How many quarts did he make in all?
16
fifteen and one half
12
eleven and one half
Mathematics
2 answers:
Nostrana [21]3 years ago
6 0

Answer:

Try doing 4 eleven one half

Step-by-step explanation:

I not good at this sry

Morgarella [4.7K]3 years ago
3 0

Answer:

Fifteen and one half

Step-by-step explanation:

No need for explanation

You might be interested in
Jasmine Is organizing a carnival with games Booths she needs three volunteers per booth there are 16 booth if 62 people signed u
mr_godi [17]

14 volunteers will not be able to help.

Step-by-step explanation:

According to given statement;

One booth requires 3 Volunteers.

No. of booths = 16

Given number of volunteers = 62

We will multiply total number of booths with 3 to find the number of volunteers required.

Volunteers required = No. of booths x 3

Volunteers required = 16*3\\

Volunteers required = 48

Subtract the required volunteers from total volunteers;

62-48=14

14 volunteers will not be able to help.

Keywords: Subtraction, Multiplication.

Learn more about subtraction at:

  • brainly.com/question/1900154
  • brainly.com/question/1929680

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
Wayne's puppy weighs 8 pounds. How many ounces does Wayne's puppy weigh?
Morgarella [4.7K]
1 pound = 16 ounces

8 * 16 = 128 ounces
5 0
3 years ago
WILL mark branliest answer if gotten right!!!!
gtnhenbr [62]

Answer:

yellow or blue

Step-by-step explanation:

Prob blue

3 0
3 years ago
A radio station requires DJs to play 2 commercials for every 10 songs they play.What is the unit rate of songs to commercial?
Wittaler [7]
The DJs unit rate is 5 songs for every 1 commercial.

I found this by dividing both the commercials and the songs by their greatest common factor, or 2.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brain size for football players
ella [17]
At least 3. Have a nice day! :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression is equivalent to 9a + 12? (1 point)
    7·1 answer
  • Cyndi bought an extra large pizza, cut into 12 pieces, for today's meeting of the mystery club. She ate 1/6 of the pizza yesterd
    5·2 answers
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • an anchor line for a tower needs to be replaced. the tower is 96ft tall. the anchor line is 105ft long. how far from the tower c
    11·1 answer
  • Given m || n, find the value of x
    11·1 answer
  • You ran 8 miles. John ran half as far as you. Tim ran half as far as John. Chris ran half as far as Tim.
    7·1 answer
  • What is 865 divided by 40
    15·1 answer
  • A cell phone retailer used a mark-up rate of 60% on a cellphone case that originally cost $5. To find the new price of the case
    5·1 answer
  • 1) Which of the following equations has a solution of -4? Choose all that apply.
    13·1 answer
  • Neena and Carissa collect trading cards. Neena has 4 packs of castle cards and 5 packs of hero cards. Carissa has 6 packs of cas
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!