If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
Honestly just use desmos or mathyway
The maximum length is 5 . The 3 tall takes away from the 8 and then your left with 5.
Answer:
Dividing -2 on both sides
Step-by-step explanation: