1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vivado [14]
2 years ago
10

Given the system of equations, what is the solution?

Mathematics
2 answers:
snow_tiger [21]2 years ago
5 0

Answer:

Its b trust me

Step-by-step explanation:

I did the work lol

Alex787 [66]2 years ago
5 0

Answer:

y = 9/2 or 4.5

Step-by-step explanation: hope this helps :)

x-y= -5 <em>   So what you do here is isolate the variables</em>

+y     +y      

x = -5+y

<em>After you do this you input the equation as x</em>

2x+y = -1

2(-5+y) = -1

-10 + 2y = -1

+ 10         +10

2y = -9

/2      /2

y =  9/2 or 4.5

You might be interested in
Taryn and lanny were each asked to represent 75% of $1.00
sergejj [24]

Answer:

75 percent of a dollar is 75 cents so were they each asked to represent that much?

Step-by-step explanation:

sorry confusing question

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 2-quart carton of frozen yogurt costs $2.56. What is the price per fluid ounce?
lisov135 [29]

Answer:

3.12

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Question 3
Veseljchak [2.6K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Big Brain

7 0
3 years ago
Find the common difference of the arithmic sequence 19 13 17 21
eimsori [14]

Answer:

sorry,this is not a question, has different answers

4 0
3 years ago
A restaurant can seat 100 people. It has booths that seat 4 people and tables that seat 6 people. So far 5of the booths are full
Pachacha [2.7K]
How many booths and tables are there altogether?
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 3% tax, $314 weekly: Find the amount of local tax deducted.
    8·2 answers
  • How to Describe how you would use a yard stick to measure a rug??????????????
    14·1 answer
  • Could Anyone Help ??!!!
    15·1 answer
  • If two angles are congruent, then they are vertical angles? True or False. If true explain your reasoning. If false, give an cou
    14·2 answers
  • A new car is purchased for 15700 dollars. The value of the car depreciates at 7.5% per year. To the nearest year, how long will
    14·1 answer
  • The acute angles of a right triangle are in the ratio of 7:11. Find the measure of each angle.
    12·2 answers
  • Y=8x^2 linear or non linear
    10·1 answer
  • Can i have help please ​
    8·1 answer
  • The mass of two balls is .80 kg each and they are separated by a distance of 0.25
    10·1 answer
  • Find an equation of the line that contains the point (-1,3) and is parallel to the line x+3y=6.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!