1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
3 years ago
7

A soccer field for a youth league has an area of 4000 square yards and is 60% longer than it is wide what is the length of the f

ield
Mathematics
1 answer:
olasank [31]3 years ago
4 0

Let

width,w

length, l = 1.6w ...eqn 1

area, a = l × w ...eqn 2

subst for l in eqn 2

a = 1.6 w × w = 4000

4000 = 1.6 w^2

w^2 = 2500

w = 50

subst for w in eqn 1

l = 50 x 1.6 = 80

length = 80 yds

width = 50 yds

You might be interested in
Identify the graph of y=x3.
77julia77 [94]

Answer:

2nd Graph

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ answer quick!!!!!
Blizzard [7]

Number of items sold by Shelley = 3 items.

Let us assume cost of each item sold by Shelley = $ x each.

Total cost of 3 items for Shelly sold = 3*x = 3x.

Number of items sold by Billy Bob = 4 items.

The cost of each item sold by Billy Bob = $2.25 less than the items that Shelley bought = $(x-2.25) each.

Total cost of 4 items for Billy Bob sold = 4*(x-2.25) = 4(x-2.25).

Both Shelley and Billy Bob paid the same amount of money. So, we can setup an equation now.

a) Total cost of 4 items for Billy Bob sold=Total cost of 3 items for Shelly sold.

4(x-2.25) = 3x

b) Solving equation for x now.

Distributing 4 over (x-2.25), we get

4x - 4*2.25 = 3x.

4x -9 = 3x.

Adding 9 on both sides, we get

4x -9+9 = 3x+9

4x =3x+9.

Subtracting 3x from both sides, we get

4x-3x =3x-3x+9.

x = 9.

c) Checking the solution of the equation by plugging x=9 in equation we got above.

4(x-2.25) = 3x  => 4(9-2.25)= 3*9

               => 4*6.75 = 27

               => 27 = 27.

We got left side = right side. So the solution x=9 is correct.

d) The cost of each item sold by Billy Bob = 9-2.25 = $6.75

Therefore, the cost of each item sold by Shelley is $9 and cost of each item sold by Billy Bob is $6.75.

3 0
3 years ago
Carmen is a professor at a local university. In collecting data on her Introduction to Business course for a year, she wants to
AVprozaik [17]

Answer:

\boxed {\boxed {\sf z=2.2}}

Step-by-step explanation:

The z-score tells us how many standard deviations a value is away from the mean.

The formula is:

z=\frac{x- \overline{x}}{s}

where x is the value, \overline {x} is the mean, and s is the standard deviation.

We want to find the z-score for the score of an 83, the mean is 72, and the standard deviation is 5.

x=83 \\\overline {x}= 72 \\s=5

Substitute the values into the formula.

z=\frac{83-72}{5}

Solve the numerator.

z=\frac{11}{5}

Divide.

z=2.2

The z-score is 2.2, which means the score of 83 is 2.2 standard deviations above the mean.

3 0
3 years ago
Please solve 5q+6=2q-2+q.
son4ous [18]

Answer:

q= -4

Step-by-step explanation:

5q + 6 = 2 q- 2 + q

Collect like terms and simplify

5q - 2q - q =  - 2 - 6 \\ 2q =  - 8

Divide both sides of the equation by 2

\frac{2q}{2}  =  \frac{ - 8}{2}  \\

Simplify

q =  - 4

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A. 4.5 B. 10 C. 5 D. None of the above ??
prohojiy [21]

Set up a ratio:

12/24 = x/9

Cross multiply:

24x = 108

Divide both sides by 24:

X = 4.5

The answer is 4.5

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The length of a rectangle is 3 units more than the width. The area of the rectangle is 54 units. What is the width, in units, of
    7·1 answer
  • 1. Solve: 12 + 24 = 6 x 3 = ?​
    10·2 answers
  • What is AC if AB = 5 and BC = 11.
    11·1 answer
  • PLZZZZZ NEED HELP!!!!!!
    13·1 answer
  • According to Jax's pedometer, he walked 2.783\,\text{km}2.783km2, point, 783, space, k, m while taking care of the livestock in
    14·2 answers
  • HELP PLZZZZ !!!
    9·1 answer
  • Steph makes scones in three flavours: cheese, fruit and plain. She makes: • 4 times as many fruit scones as cheese scones, • 3 t
    6·1 answer
  • Solve the Inequality. Please help answer needed fast! :)<br> m - 3 &gt; -2
    7·2 answers
  • Need help simplifying please.
    11·1 answer
  • You want to buy 3 pounds of cherries that cost $2.99 per pound. You have a coupon for $1.50 off your total order.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!