His estimate is reasonable. But only if Michael is less than 2 years old.
Answer:
i think it's -1 / -1
nut i'm not sure so if its wrong then sorry , and don't thank's me...
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
Answer:
I am pretty sure there are 10 people in line.
Since Ashley is the seventh person in line, we can deduce that <u><em>there are 6 people in front of her</em></u>.
Since the amount of people in front of her is "twice as many people as there are behind her," we can divide the value of the people in front of her in half to get the value of people behind her.
6/2 is 3, so <em>there are </em><u><em>3 people behind Ashley</em></u><em>. </em>
Now, lets add the amount of people in front of Ashley to the amount of people behind her. 3 + 6 = 9, and since Ashley is also in the line, we should add 1 to the sum.
9 + 1 = 10, so <u><em>there are 10 people in the line</em></u>.