1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ZanzabumX [31]
3 years ago
14

Solve the inequality.

Mathematics
1 answer:
RUDIKE [14]3 years ago
3 0
C . no solution , that’s what I think :)
You might be interested in
The are of the shape is __ square centimeter
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

35 cm

Step-by-step explanation:

To find the area of the bottom portion, you would use the formula for finding out a triangle (B*H*1/2) which is:

(4+4)*5.75*1/2=<u>23</u>

Then, for the top portion, one would find the area of the triangles on the sides (with two marks going through). Since along the middle is 8cm, and along the top is 4, we can see that there is 2cm on either side, so that is the length of the base of the triangle. To solve for the top triangles, you would do almost the same thing as the last one:

2*2*1/2=2

But since there's two identical triangles on either side, we can multiply that by two, which would bring it to <u>4.</u>

That just leaves the rectangle that is left between the two triangles. To solve this, it's just B*H and luckily both of those are labeled for you already:

4*2=<u>8</u>  

Now, to find the total area, all you have to do is add up the areas of the different sections:

23+4+8=35 cm

Hope this helps!

4 0
4 years ago
7x-3y=-12. Name 2 possible answers for (x,y)
anzhelika [568]

Answer:

x = (-12/7 , 0)

y= (0,4)

Step-by-step explanation:

Plug y=0 into the equation and solve the resulting equation 7x=−12 for x

7x = -12

/7      /7

x = -12/7     and y =0

Plug x=0 into the equation and solve the resulting equation −3y=−12 for y

-3y = -12

/-3     -3

Y = 4        and X = 0

6 0
2 years ago
kyle bought 28 feet of wire at the handware store. the wire cost was $2.79per foot, including sales tax. if kyle paid with a $10
Alex17521 [72]
He should receive around $21.88. This is excluding the fact he still needs to pay the sales tax. I would subtract a few more dollars.


Please vote my answer! Brainliest.
6 0
3 years ago
aliyah had $24 to spend on seven pencils. after buying them she had $10. how much did each pencil cost?
Ivenika [448]
12 (don't take my answer because it's been awhile since I've fine a question like that but I'm pretty sure it's 12)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to solve 24= -v/3
vredina [299]

24 = -v/3   (first you multiply 3 to each side)
<u>×3     ×3</u>

<u />72 = -v     (then you divide -1 from each side)

-72 = v<u><u /></u><u />

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A county in North Carolina spans 532 square miles. The population density of deer in the county is 11 deer per square mile. How
    9·2 answers
  • A set of equations is given below:
    10·2 answers
  • Omari and his two cousins received the same amount of money to go to the movies. Each boy spent $15. Afterward, the boys had $30
    12·1 answer
  • What is one possible dividend, greater than 1000, if quotient is37 R4
    11·1 answer
  • Find the slope of the line that contains the points named.<br> P(1, 2), Q(3, 4
    13·1 answer
  • Which of the options below show two numbers that are opposites? Select all that apply.
    15·2 answers
  • Select the correct answer.
    7·1 answer
  • Can someone help plz
    7·2 answers
  • To make the chocolate shake, Dona added 40 mL of chocolate syrup, 200 mL of milk, and 400 mL of water. How much milk, in liters,
    7·1 answer
  • Find the length of CB.<br> 5x – 3<br> 3x + 1
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!