Answer:
c
Step-by-step explanation:
All you need to do is divide $14 by 25 to find the unit price !
Or in other words, dvide the total price by the total amount of units
14 / 25 = 0.56
This means it is about $0.56 per unit!
Hope I helped! Message me if you have any questions or concerns.
Answer:
5
Step-by-step explanation:
For direct variation y=kx, where k is the constant of proportionality
We need to get the equation in this form
3y = 15x
Divide each side by 3
3y/3 =15x/3
y = 5x
The constant is 5
I set up a proportion, the answer should be x=21
Answer:
14.625
Step-by-step explanation:
you would have to round but idk what to round it to soooo...