1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
2 years ago
14

Please help on this question asap

Mathematics
1 answer:
Stels [109]2 years ago
7 0
Yes
No
Yes
Yes

I hope this helped Lul
You might be interested in
What is the decimal form of -4 7/8
svetlana [45]
-4\frac{7}{8}=-4\frac{7\cdot125}{8\cdot125}=-4\frac{875}{1000}=\boxed{-4.875}
4 0
3 years ago
Hey can someone help me?
ddd [48]
Y + 4x < 8
y < -4x + 8
2 points that satisfy this are (0,8) and (2,0)....and those happen to be ur x and y intercepts (where the line crosses the x and y axis)

graph...so go ahead and plot ur x and y intercepts (0,8) and (2,0).....ur slope is - 4.....so start at ur y int (0,8) and go down 4 spaces, and to the right 1...plot that point, then go down 4 spaces and to the right 1, then plot that point...keep doing this and u will have ur line...u should have crossed the x axis at (0,2)......ur line will be a dashed line since the problem has no equal sign.... the shading will go below the line because it is less then.

y - 3 > = 1/2x
y > = 1/2x + 3
2 points that satisfy this are : (0,3) and (-6,0)...ur x and y intercepts

graph : plot ur intercepts (0,3) and (-6,0)....u have a slope of 1/2...so start at ur x intercept (-6,0) and go up 1 space, and to the right 2 spaces, plot that point...then go up 1 and to the right 2, plot that point...keep doing this and u will cross the y axis at (0,3)....this line will be a solid line....the shading will go above the line.


8 0
3 years ago
How do I solve this? Whats the answer?
Annette [7]
4 because it is the only number on the x side of the table that you can get a single value for y from
4 0
3 years ago
If eight persons are having dinner together, in how many different ways can three order chicken, four order steak, and one order
Readme [11.4K]

Answer:

Total number of ways= 144 ways

Step-by-step explanation:

Number of ways 3 can order chicken

= 3!

= 3*2*1

= 6

Number of ways 4 can order steak

= 4!

= 4*3*2*1

= 24

Number of ways 1 can order lobster

= 1!

= 1

Total number of ways= 24*6*1

Total number of ways= 144 ways

8 0
3 years ago
During a promotional weekend a state fair gives a free admission to every 175th Person who enters the fair on Saturday there wer
emmasim [6.3K]

Answer:

69

Step-by-step explanation:

If every 175th person gets free admission, that means

175th

175 * 2 = 350th

175 * 3 = 525th

person gets free admission and so on...

This basically means <em><u>"how many 175s are there is 6742 (for first day) and 5487 (for 2nd day)?"</u></em>

<em><u /></em>

We would need to divide and see the WHOLE number, not the fractional(decimal) amount remaining. So

<u>1st Day:</u>

6742/175 = 38.53

This means 38 people will get free admission

<u>2nd Day:</u>

5487/175 = 31.35

This means 31 people will get free admission

In the 2 days, total of 38 + 31 = 69 people will get free admission

8 0
3 years ago
Other questions:
  • When calculating the effective rate of a loan, which statement or statements must be true if n is equal to 1?
    15·2 answers
  • Please help soon! Will give 5 starts, thanks, and brainliest! Thank you! The hypotenuse of a right triangle measures 6sqrt(2) in
    11·2 answers
  • What is 260% as a fraction in simplest form
    9·2 answers
  • I need help asapppplpplll
    6·1 answer
  • BEDMASS or PADMASS solve this pls
    7·1 answer
  • Under his cell phone plan, Owen pays a flat cost of $67.50 per month and $4 per gigabyte. He wants to keep his bill at $71.90 pe
    15·1 answer
  • I have an average of 84 right now but I failed my homework so that would most likely turn to an 82 and my parents will actually
    11·1 answer
  • Hi, Which angles are supplementary??????
    9·1 answer
  • A carton of one dozen eggs costs $1.92. What is the unit price of each egg?
    11·1 answer
  • Find the value of x ​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!