1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bonufazy [111]
3 years ago
8

Dana is planning to drive 400 miles from

Mathematics
1 answer:
GaryK [48]3 years ago
5 0

Answer:

A. 8 gallons

B. Drive by car is $59.4 cheaper than travel by train

Step-by-step explanation:

According to the scenario, given data are as follows,

Total drive = 400 miles

Total drive per gallon = 50 miles

Fuel cost per gallon = $4.45

A. So, Total fuel required to drive 400 miles can be calculated as follows,

Total fuel required =  Total drive ÷ Total drive per gallon

By putting value, we get,

Total fuel required = 400 ÷ 50

= 8 gallons

B. Total cost if drive by car = 8 gallons × $4.45 = $35.6

Cost if travel by train = $95

Hence it is clearly shows that drive by car is much cheaper than travel by train.

Cost saved by travel by car = $95 - $35.6 = $59.4

So, drive by car is $59.4 cheaper than travel by train.

You might be interested in
If you where born in 1620 and died in 1730 how old where u before u died?<br><br><br> pls help ;-;
Tema [17]

To make it simple, just subtract the age that you died to the age that you were born.

1730 - 1620 = 110

Which means that you would die at the age of 110 if you were born at 1620 and died on 1730.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the specified vector or scalar. . u = -4i + 1j and v = 4i + 1j; Find |u+v|. a. square root of 34. b. 5. c. 2
ExtremeBDS [4]
U = - 4 i + 1 j
v = 4 i + 1 j
| u | = √ (-4)² + 1² = √ 17
| v | = √4² + 1² = √ 17
| u + v | = √(u + v)²=
= √( u² + 2 u v + v² )= ...
cos ( u, v ) = (-16+1) / (|u| |v|) = -15/17
...= √(17 + 2 · √17 · √17 · ( -15/17) +17)  =
= √ 34 - 30 = √ 4 = 2
Answer: C ) 2 

3 0
3 years ago
Solve for d.<br> 4 + 20 = 8<br> d =
ivolga24 [154]

Answer:

D= 3

Explanation

4+20=24

24=8

24/8= 3

D=3

7 0
3 years ago
a store makes a profit of 25$ on each graphing calculator it sells. how many calculators must the store sell to make a profit of
Irina18 [472]
11 because 275÷25 is 11. 11 calculators would cost 275 in total
4 0
3 years ago
Hellllppppp meeeeeee plzzzzz fasttttt
valentinak56 [21]

Answer:

A rate: a measure, quantity, or frequency, typically one measured against some other quantity or measure.

A unit rate: When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates. If you have a multiple-unit rate such as 120 students for every 3 buses, and want to find the single-unit rate, write a ratio equal to the multiple-unit rate with 1 as the second term.

Hope this helps.



4 0
4 years ago
Other questions:
  • When finding the volume of a soup can, Tommy needs to calculate the area of the base. Describe what type of base Tommy’s soup ca
    11·2 answers
  • How many multiples of 7 are there between 100 and 1000.
    5·2 answers
  • 12/15= /5 write the equivalent fraction
    7·1 answer
  • Thanks guys for the help. This one and one more and I’m done!
    6·2 answers
  • X ÷ -6 = 10 what is x?​
    9·2 answers
  • Please answer this, ILL MARK YOU THE BRAINLIEST
    8·1 answer
  • Please look at the picture above, and if you know the answer to any of the 5 scientific notation questions above please put them
    10·2 answers
  • Casey wants to buy a gym membership. One gym has a $70 joining fee and cost $35 per month. Another Jim has no joining fee and co
    5·1 answer
  • 1+sinx+cosx/1+sinx-cosx=1+cosx/sinx help pls by proving
    14·1 answer
  • I really need help with this question pls help
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!