1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arlecino [84]
3 years ago
13

Can someone please draw lines on this

Mathematics
2 answers:
Dvinal [7]3 years ago
8 0

Answer:

yes here you go

Step-by-step explanation:

:)

Anit [1.1K]3 years ago
6 0

Answer:

I don't think someone can do that-

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How to write the algebraic expression (2)(t) in words
Jlenok [28]

Answer:

"The number 8 multiplied by a number. "

"The product of 8 and a number"

"A number times the number 8"

Step-by-step explanation:

This is a long one,

You are going to write the expression using "key words"

Addition: sum, more than, plus, increase, add, older than.

Examples: 4+7

"The sum of 4 and 7"

"7 more than the number 4"

"The number 4 increased by 7"

Etc....

Subtraction: minus, less, subtract, decrease, younger than, and lowered.

Example: 9 - 2

"The number 9 decreased by 2"

"The number 2 younger than 7"

"The number 7 minus 2"

Etc....

Multiplication: times, product, twice, doubled, multiplied, and of.

Example: 4 × 5

"The number 4 multiplied by 5"

"The product of the numbers 4 and 5"

"5 times the number 4"

Etc...

Division: divided by and divided into and Quotient. Pay close attention to the order in which it is written.

Examples: 6 / 3

"The number 6 divided by 3"

"3 divided into the number 6"

Or

"The quotient of the numbers 3 into 6"

Ect...

Expressions with More Than One Operation example:

8y + 14 ...

You could say:

The sum of 8 times a number and 14.

When referring to unknown number i.e. x, y, n, v... you may refer to it a "a number"

Hmmm, best way I can describe it. :)

7 0
3 years ago
Real life situation where an estimate makes sense
harina [27]

I'm in a hurry to get home.
My car is almost out of gas.
I pull into a gas station.
I have $10 in my pocket.
Gas is selling for $2.36⁹ per gallon.
How many gallons can I buy.

=================================

Even better:

My car gets 25 miles to the gallon.
How many miles can I buy ?
 
6 0
2 years ago
An airplane takes off with a full tank of 40,000 gallons of fuel and flies at an average speed of 550 miles per hour. After 8 ho
Brut [27]
The answer is 9,235 because 14,000 - 4,875 is 9,235
3 0
3 years ago
X+y=20 3x-3y=30 Which values of x and y satisfy this system of equations?
puteri [66]

x +y = 20 ( rewrite as x = 20-y)

3x - 3y =30

3(20-y) - 3y = 30

60-3y - 3y = 30

60-6y = 30

-6y = -30

y = -30 / -6 = 5

x=20-5 = 15

x = 15, y = 5

4 0
3 years ago
If today you can buy more Euros with $100 CAD than yesterday has the euro increased or decreased in value against the CAD?
Ksenya-84 [330]
Decreased as getting more for less/same amount makes it so the worth of euro has went down
8 0
3 years ago
Other questions:
  • If x=2 and 3x+y=5, what is the value of y
    5·1 answer
  • A 12 oz bag of bird seed cost $3.12 and a 16 oz bag of bird seed cost $3.84 which is the better deal
    5·2 answers
  • I need help with this problem (it's number 3)
    15·1 answer
  • A student is working two jobs over the summer to pay for a new car. The student gets paid $25 for each lawn that
    15·1 answer
  • Frederick is working on a number puzzle and discovers that the product of the two base numbers is exactly twice as large as the
    15·2 answers
  • Graph 1<br> Zeros:<br> X-intercepts:<br> Y-Intercept(s)<br> Local Max<br> Local Min
    8·1 answer
  • Someone please help me with number 16​
    12·1 answer
  • What line describes the line parallel to y= -1/3x+5 ?
    15·1 answer
  • Carla packed her suitcase for her summer vacation. She packed four shirts: red, green, white and blue. She packed two belts: bro
    6·2 answers
  • Ruben put an empty cup underneath a leaking faucet. After hours, Ruben had collected cup of water. What is the rate, in cups per
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!