Answer:
es verdad pero 3 nomas puede ser dividido por 3 o 1
Step-by-step explanation:
Answer:
it is b because I did the problem yes it is b
The <em><u>correct answer</u></em> is:
f(2) = g(2) and f(0) = g(0)
Explanation:
If f(x) = g(x), this means the values of the functions are the same when using the same numbers. That means if we use 2 for x, then f(2) would need to be equal to g(2); if we use 0 for x, then f(0) would need to be equal to g(0). This is the case in this option, so this option is correct.
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>