1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
13

There are 515 students who attend central middle school. Three out of every 5 students live within 1 mile of the school. How man

y students at central middle school live within 1 mile of the school?
Mathematics
1 answer:
AleksandrR [38]3 years ago
5 0

Answer:

103 students live 1 mile away from the school.

Step-by-step explanation:

First dicide what the problem is really asking you then you end up getting divisoin them divide 515/3.

You might be interested in
What is the distance between the points (7, −4) and (7, 9)?
AlexFokin [52]
The answer to this question is C) 13

7 0
3 years ago
Find the volume of the cylinder
posledela

Answer:

I nk a ......................

8 0
2 years ago
Please help me i'm not sure of this question i've bin on it for a while now.
photoshop1234 [79]

Answer:

it is so easy

Step-by-step explanation:

the answer is is -5x+60

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone who is really good at geometry help me ASAP!?!?!? If m
ipn [44]

The measure of an exterior angle of a triangle is the sum of the measures of two remote interior angles

Accordingly, the measure of angle JKM (which is an exterior angle of a triangle KLM) is the sum of measures of angles M and L

m(<JKM ) = m(<M) + m(<L) = 25 + 25 = 50 degrees


I hope that helps!

- .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
and One question per one post, please...
7 0
3 years ago
A 450-square-foot apartment in new york city costs $540,00 what is the price per square foot?
alex41 [277]

Answer:

$1200

Step-by-step explanation:

Let cost of 1 square foot be x

So, Cost of 450 square feet =  450x

We are given that A 450-square-foot apartment in New York City cost $540,000.

So, 450x = 540000

x= \frac{540000}{450}

x= 1200

Cost of 1 square foot = $1200

Hence the price per square foot is  $1200

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Use the distributive property to write an expression equivalent to 5 Times (3+4)
    8·1 answer
  • Can someone help me with this?
    14·1 answer
  • How can ΔABC be mapped to ΔXYZ?
    10·2 answers
  • What is the slope of a line parallel to the line whose equation is 5x + 3y = 15
    6·1 answer
  • A badge costs 78p.
    13·2 answers
  • Twelve less than a number is -75
    6·1 answer
  • Simplify the expression.
    8·2 answers
  • Solve and check the linear equation.<br> 3(x-2) + 8 = 2(x + 5)
    11·1 answer
  • What's the square root of 15 divided by 5 square root of 20?
    8·1 answer
  • Toni wants Max to paint one side of the fence the same color of the house. The paint covers 200 square feet per gallon. The stoc
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!