Answer:

Step-by-step explanation:
<u>Solving Equations Using Successive Approximations</u>
We need to find the solution to the equation

where


The approximation has been already started and reached a state for x=2.5 where


The difference between the results is 0.25, we need further steps to reach a good solution (to the nearest tenth)
Let's test for x=2.4


The new difference is -0.2+0.24=0.04
It's accurate enough, thus the solution is

Answer:
You will save $2 if you buy from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost.
Step-by-step explanation:
First we need to find the unit rate of each pizza from each pizza place.
Picture Perfect Pizza: $3÷2 = $1.50
Pizza Outpost: $7÷4 = $1.75
Picture Perfect Pizza: $1.5 * 8 = $12
Pizza Outpost: $1.75*8 = $14
There combined in come would be <span>68,745 if you put them together i dont know if thats one of the awnsers but i think that should be right
</span>
Answer: 5
Step by step:
(3x+4)/2 = 9.5
3x+4 = 9.5*2
3x+4 = 19
3x = 19 -4
3x = 15
x = 5
Well, a linear function is proportional, a straight line (on a graph). And the numbers must not have the same answer. For instance, if the X input is 5, and the Y output is 7. And then another X input is 5, and the Y output is 8, that's non-linear.
So, the Answer would be the third graph. This is because the X values are steadily increasing, and so are the Y values.
For the X and Y values, for each time X increases by 1, Y increases by -8. This is, linear because both sides are constantly and evenly increasing.