<span>for example, (1;5)
-----------------------------</span>
Answer:
5
Step-by-step explanation:
Your solution is x= -7
5x+10=2x-11
(5x-2x)+10=(2x-2x)-11
3x+10=-11
3x(+10-10)=(-11-10)
3x=-21
3x\3=-21\3
X= -7
First find the unit rate which is 12 dollars per hour than times that with 12 and you will get $144 dollars for 12 hours of work
Answer:
15/8
Step-by-step explanation:
The formula for tangent of an angle is the ratio of the opposite side length to the adjacent side length in relation to the angle.
In this case,side OQ is opposite to ∠ P and side QP is the adjacent side to ∠ P
tan ∠ P=15/8