Answer:
The jacket costs $45
Step-by-step explanation:
In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.
$36 / 80% = $45
Answer:
t= - 15
Step-by-step explanation:
(-3/5)t = 15
Multiply both sides by 5:
-3t=75
Divid both sides by -3:
t=-15
Add the two rows together
3x = 12
Solve for x in the above equation
x = 4
Substitute x = 4 into any of the two equations above. Let's choose the first one; 2x - y = 6
2 × 4 - y = 6
Solve for y in the above equation
y = 2
Thus,
<u>x = 4</u>
<u>y = 2</u>