1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
3 years ago
6

Which is the solution set of the inequality 15y-9<36

Mathematics
2 answers:
Sav [38]3 years ago
8 0
I believe that it’s y<1.8
m_a_m_a [10]3 years ago
7 0
15y - 9 <36.
Add 9 to each side.

15y- 9 (+9) < 36 + 9.
15y < 45.
y < 3.
Hope it helps! :)
You might be interested in
Translate the sentence into an equation. Five more than the product of a number and 9 is equal to 6
kap26 [50]
The first thing we will do for this case is to define the following variable:
 x = real number.
 We then have the following sentence:
 "Five more than the product of a number and 9 is equal to 6"
 The equation sought is:
 9x + 5 = 6
 Answer:
 
An equation for the sentence is:
 
9x + 5 = 6
6 0
4 years ago
Without graphing, is the system independent, dependent, inconsistent? {12x=3y=12 y=-4x+5
Alla [95]
Okay so you out them into the form of y=mx+b. since equation 2 is already like that you need to do it to equation 1. which is y=-4x+4. graph both equations. if it has a solution (1 point where the two lines meet) it is consistantly and independent. if they are parallel lines and the solution is 0 the system is inconsistent and the lines are dependent. if it's the same line they are consistent and dependent. the line is not the same since the y intercept is different. the slope is the same though which tells us its parallel. so the system has a solution of 0 and is inconsistent and the lines are independent.
7 0
3 years ago
Determine the value of x.
stellarik [79]
It is B 4.4
Because of 2.2 is the first one and the second one should be 4.4 so it B. 4.4
3 0
3 years ago
A farmer has a piece of land with an area of 4 square yards. If a cow can graze grass at a rate of 2 square feet per hour, how l
Lunna [17]

Answer:

2 hours

Step-by-step explanation:

4 square yards to feet: 4*3 = 12ft

3 cows grazing grass at 2 ft per hour: 2*2 = 6 square ft per hour

Time taken: 12ft/6ft per hour = 2 hours

8 0
2 years ago
Find the value of ( x-y )^2 when x = 9 and y = -8​
Molodets [167]

Answer: 289

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given that (2, -8) is on the graph of f(x), find the corresponding point for the function f(x+5).
    15·1 answer
  • A car travels 370 1/2 miles in 6 1/2 hours what is the average speed at which the car is traveling
    15·1 answer
  • HELP WILL MARK BRAINLIEST
    10·1 answer
  • What is the rule for the reflection?
    15·1 answer
  • A 15 foot tall tree casts a shadow that is 8 feet long. What is the distance from the top of
    8·1 answer
  • If 3 sodas cost $6. What is the cost cans of corn cost $16. What is the cost per can? per soda? If 8 tacos cost $12. What is the
    15·1 answer
  • Solve: 12 + (-13) - 12 - 5<br> A: 14<br> B: -12<br> C: -18<br> D: 45
    6·1 answer
  • Use the root test to find the nature of the series : i need solutions details please
    13·1 answer
  • Please help I have been stuck for a while
    7·1 answer
  • Anybody know this thankyou for any help!!!!!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!