1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natka813 [3]
2 years ago
5

Root beer is priced at $2.88 for 6 cans what is the cost of one can?

Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]2 years ago
8 0

Answer:

0.48

hope this helps

have a good day :)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
1/5 x 1/5 x 1/5 x 1/5
Komok [63]
I believe the answer to be 0.0016
6 0
2 years ago
What equation can be used to find 60 percent of 50
masha68 [24]

Answer:

the answer is [c]

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Hello please help me with Question (A) please and thanks :) <br> &gt; will give brainlst
jarptica [38.1K]
Well it is a because i’m right thanks
7 0
3 years ago
Consider the expression 35.86 divided by 2.2 .
Anastasy [175]

Answer:

  • a = 100, b = 100
  • 16.3

Step-by-step explanation:

<h3>Part A</h3>
  • a = 100 will convert the number on the numerator to whole number
  • b = 10 will convert the number on the denominator to whole number

But we need a = b in order not to change the value of the fraction, therefore we choose

  • a = b = 100
<h3>Part B</h3>

Multiplying both numerator and denominator by 100 will make the fraction:

  • 35.86*100/2.2*100 =
  • 3586/220 =
  • 16 66/220 =
  • 16 3/10
  • 16.3
3 0
3 years ago
I hat is the product mean
nignag [31]
The product is the answer to a multiplication problem.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • There is a bag filled with 5 blue, 6 red and 2 green marbles. A marble is taken at random from the bag, the colour is noted and
    10·1 answer
  • Is the square root of 15 irrational or rational ?
    5·1 answer
  • PLEASE, NEED HELP FAST!
    7·1 answer
  • There are 8 teachers going to the science museum if each teacher pays 15 to get inside how many did the teachers pay
    6·1 answer
  • during a sale a dress is marked down for a selling price of $90 to a sale price of $81 what is the percent markdown​
    14·2 answers
  • Write each equation in exponential form.
    12·1 answer
  • For the equation x-3y=12, what is x when y=8?​
    12·2 answers
  • Find the measure of ZC. Write your answer as a decimal.
    12·1 answer
  • F(x) = 2x + 5<br> g(x) = x-5 divided by 2<br> What is f(g(x))?
    10·1 answer
  • Pls, look at picture for the question.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!