Answer:
37/5
Step-by-step explanation:
<em><u>Explanation</u></em>:
The only information we have to go on is that ∠AWZ ≅ ∠XYC. However, these are not specific kinds of angles that can prove lines parallel. If we had a pair of alternate interior angles, such as ∠AWZ and ∠WZY, we could say that the lines are parallel. However, we do not have enough information.
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
i think. 8 times 12 = 96 times 20 = 1,920