1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
insens350 [35]
3 years ago
6

You currently pay $10,400 a year for grounds maintenance. it is predicted that competition in the marketplace will force a 3% re

duction in price for the next 3 years. with this trend, what will the price shrink to in three years?
a. $3,249
b. $9,404
c. $9,492
d. $10,297
Mathematics
1 answer:
motikmotik3 years ago
4 0

Answer:c= the price will be of $9, 492

Step-by-step explanation:

Hope this helps

You might be interested in
The sum of two numbers is 42 and the difference is 14 . What are the numbers?
Nezavi [6.7K]

Answer:

28 and 14

Step-by-step explanation:

28+14= 42

28-14=14

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A set of 3 pens costs $1.68. At that unit price, how much would one pen cost?
Tanzania [10]

Answer:

$.56

Step-by-step explanation:

To find the cost of one pen, take the total cost and divide by the number of pens

$1.68/ 3

$.56 per pen

8 0
2 years ago
Help help help due in 10 mins​
AfilCa [17]

Answer:

18 units^2

Step-by-step explanation:

In dialation, you are essentially multiplying the dimensions by the given scale, in this case 0.5.

0.5 * 6 = 3 units

0.5 * 12 = 6 units

Then, find the area as normal.

3 * 6 = 18 units^2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of the triangular prism below?<br><br> and can someone tell me how to do this
seraphim [82]

Answer:

4.5 ft^3

Step-by-step explanation:

note to convert 18 in. to feet = 1.5 feet

divide the length value by 12

3 0
2 years ago
(1 + 2) x (3 + 4) whats the answer?
spayn [35]

Answer: 21

Step-by-step explanation: 3 x 7 = 21

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Angel jogged around the park in 1 1/4 hr chris jogged same distance in 5/6 hrs how much longer did angel take then chris in hr??
    7·1 answer
  • A cone is placed inside a cylinder. The cone has half the radius of the cylinder, but the height of each figure is the same. The
    13·2 answers
  • Ehhh... idk okay?? Help me
    7·1 answer
  • Find simple interest to the nearest cent for each principle, rate, and time. I= Prt. $1200, 3.9%, 2 years 6 months.
    6·1 answer
  • What times 3 equals 4?
    11·1 answer
  • Manuel earns $7.25 per hour helping his neighbor. Last month he earned $348. Choose the correct equation and solution which dete
    13·1 answer
  • Please help!<br> look at the photo (again lol)
    11·2 answers
  • What's 5 + 10? Honestly I graduated and just wanted to give away my points. Have fun.
    11·2 answers
  • I need help really bad
    5·1 answer
  • Select the correct answer. emily wants to find the number that appears in the middle of a set of 25 numbers arranged in ascendin
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!