Answer:
y= -2x+15
Step-by-step explanation:
Answer:
width=3
length=9
Step-by-step explanation:
1/2 perimeter: 24/2=12
let x: width; y: lenght
y=2x+3
x=12-y
y=2(12-y)+3
y=24-2y+3
y+2y=27
y=9
x=12-9=3
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive
16 pints to gallons equals 2 gallons.
To solve this, it is easiest to set up a proportion, letting x represent the number that we don't know.
2/10 = x/5
Now, we can use cross products to simplify this proportion. Cross products sets the products of the numerator and denominator of separate fractions equal to one another. It results in the equation:
(5)(2) = (10)(x)
Let's multiply out these numbers to further simplify the equation.
10 = 10x
Finally, we have to divide both sides by 10, to get our variable x alone
x = 1
Therefore, 2 tenths is equal to 1 fifth.