3 pounds would cost $6.75
$4.50/2 = $2.25 per pound
$2.25 x 3 = $6.75
Answer: a: 4:5, b: 5:4, c: 5:9
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
you have to multiply
Answer:
D. 15
Step-by-step explanation:
<em>Use proportions.</em>
<em />
<em />