1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wel
2 years ago
6

Mr. Cipalla bought 5 pounds of clay for an art project. He paid $35.35 for clay. What is the unit price per pound of the clay he

Mathematics
1 answer:
Marrrta [24]2 years ago
3 0

Answer:

$7.07

Step-by-step explanation:

35.35/5=7.07

You might be interested in
Write this numeral in scientific notation.<br> 2,000,004
Katyanochek1 [597]
The numerical notation of 22000004 would be

2*10^6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
8x - 8 - x = 3 (6 - 2x)
Ksivusya [100]

Answer:

x = 2

Step-by-step explanation:

8

−

8

−

=

3

(

6

−

2

)

{\color{#c92786}{8x}}-8{\color{#c92786}{-x}}=3(6-2x)

8x−8−x=3(6−2x)

7

−

8

=

3

(

6

−

2

)

7 0
2 years ago
What is a box plot in maths?
Zolol [24]

Answer:

A box and whisker plot—also called a box plot—displays the five-number summary of a set of data. The five-number summary is the minimum, first quartile, median, third quartile, and maximum. In a box plot, we draw a box from the first quartile to the third quartile. A vertical line goes through the box at the median

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
(1/2)x x 3/43=<br><br><br> Pls im so close for finishing 20 POINTS
Digiron [165]
3/86 I believe because; 1/2 x 3/43 = 1x3 and 2x43 as denominator = 3/86 MULTIPLY both numerators and denominators.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 Harry Potter but cost $20. To purchase the whole set of seven books it would take 6 times as much. How much would it cost to b
svlad2 [7]

Answer:

$120

Step-by-step explanation:


7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1-3x=3x+1 SOLVE FOR X ALL NUMBER FORM NO WORDS AT ALL
    6·1 answer
  • I need a good website to get sheets off of
    10·1 answer
  • How do you solve 6x^2 plus 5x=20 algebraically?
    5·1 answer
  • A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs ​$7373. A season ski pass costs ​$350350
    8·1 answer
  • Vanessa has 287 pennies. She has 178 fewer nickels than pennies. She has 100 fewer dimes than nickels. How many dimes does Vanes
    13·2 answers
  • Can someone help me out with this question please :)
    14·1 answer
  • translate the word phrase into a variable expression. The product of a number and 5 is decreased by 2.
    10·1 answer
  • Find the lateral area of a regular pentagonal pyramid that has a slant height of 14 in. and a base side length of 6 in.
    13·1 answer
  • I got 60 right out of 110 questions on a test. What was my overall grade/percentage?
    11·2 answers
  • I need help I’m stuck
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!