1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
HACTEHA [7]
3 years ago
9

Jake says that 3/5 - 1/2 = 2/3 which is incorrect. What is his mistake

Mathematics
1 answer:
slega [8]3 years ago
8 0

It appears Jake said 5-2 = 3 for the denominator portions. This is not correct. In order to subtract fractions, the denominators must be the same and they stay the same the entire time. Only the numerators (aka stuff up top) are being subtracted.

Currently 3/5 - 1/2 cannot be subtracted since the 5 and 2 are different denominators. But we can say this:

3/5 = 6/10

1/2 = 5/10

and then from there, we can say:

3/5 - 1/2 = 6/10 - 5/10 = (6-5)/10 = 1/10

So in short,

3/5 - 1/2 = 1/10

You might be interested in
What is the answer of -32/40 + -35/40 ?
Alex787 [66]
-32/40 + -35/40 = -32+-35/40
= -67/40
= -1.675

The answer would then be -1.675.
3 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Kiwi and Corn got into an argument over if 1.75 was a reasonable estimate for 6. Do you think 1.75 was a reasonable estimate for
snow_tiger [21]

Answer:

No, it is not.

Step-by-step explanation:

comparing the two given values, 1.75 and 6, estimating 1.75 for 6 is not reasonable. This is due to the fact that converting 1.75 to the nearest whole number gives 2 which is far away from 6. Since,

   6 - 2 = 4

So, estimating 1.75 for 6 would involve a large value of error. Which make it unreasonable. It would have been more reasonable to estimate 1.75 for 2.

4 0
3 years ago
If dane walks 20 feet then walks beack 80. how far did he travel?
r-ruslan [8.4K]

Answer:

-20

Step-by-step explanation:

-20

4 0
2 years ago
Help! Will give crown to the most helping
kolbaska11 [484]
The first one seems more reasonable
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Verda used a sensor to measure the speed of a moving car at different times. At each time, the sensor measured the speed of the
    7·1 answer
  • Uma pessoa deseja restaurar seu veículo antigo e para isso deverá contratar serviços mecânico, de funilaria e de autoelétrica. P
    12·1 answer
  • 35 - 8 break apart ones to subtract
    11·1 answer
  • What is the area of the parallelogram given?
    9·2 answers
  • Whats 12029283-18283
    9·2 answers
  • These two figures are the image and pre-image of a
    7·2 answers
  • PLEASE HELP I WILL MAKE YOUR ANSWER THE BRAINLIEST perimeter of the parallelogram
    6·2 answers
  • A researcher is curious about the average IQ of registered voters in the state of Florida. The entire group of registered voters
    7·1 answer
  • 8. A farmer wishes to place 3572 eggs in containers holding 12 eggs each. How many containers will be
    12·1 answer
  • The Brown family needs to rent a truck for their upcoming move. Express Movers will charge them $25 for the first day and $0.80
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!