Answer:
8 dollars
Step-by-step explanation:
First, convert the yards to decimals, 1/8 is equivalent to .125, therefore 1 1/8 yards is 1.125
Next, since we know that 1 1/8 yards of fabric is $9, we can divide 9 by 1.125 in order to find the cost of one yard of fabric
9/1.125=8, therefore your final answer is $8
Don't forget to put units if this is a test question (or practically in any case), the unit in this case is $(dollars)
Hey i would answer but you didn’t provide enough context! make sure to upload images with your question hun.
Answer:
x = 0
Step-by-step explanation:
You purchase 4 videos
The original price of each video is x dollars
You decide to purchase the limited edition versions of the videos for an additional cost
Your total cost is (4x + 20) dollars
So, total additional cost is $20
since, we are purchasing 4 videos
so, additional cost in each videos is


So, limited edition cost additional $5 per videos.........Answer
Answer:
1.25
Step-by-step explanation:
type in your calculator:
-1.5+2.75 OR 2.75-1.5
you should get the same answer