1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iris [78.8K]
2 years ago
13

What are the coordinates of the point 3/4 of the way from A to B?

Mathematics
2 answers:
vova2212 [387]2 years ago
7 0

Answer:

(-3.5,1.25)

Step-by-step explanation:

ZanzabumX [31]2 years ago
5 0

Answer:

(-3.5,1)

Step-by-step explanation:

There are 7 boxes between A and B. So I figure if you take 3/4 of 7 is about 5.

You might be interested in
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Factor completely. 3x^2 + 30x + 75 =?​
vladimir1956 [14]

Answer:

the answerrrrrrrrrrr is 3(x+5)^2

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the intercept of the line -2x+5y=7
jeka57 [31]
Y intercept = 7/-2 or -3.5
5 0
3 years ago
Which of these equations have no solution? Check all that apply.
Llana [10]
2(x + 2) + 2 = 2(x + 3) + 1
2x + 4 + 2 = 2x + 6 + 1
2x + 6 = 2x + 7 - NO SOLUTION
(subtract 2x from both sides, then 6 = 7 FALSE)

2x + 3(x + 5) = 5(x – 3)
2x + 3x + 15 = 5x - 15
5x + 15 = 5x - 15 - NO SOLUTION

4(x + 3) = x + 12
4x + 12 = x + 12 - ONE SOLUTION

4 – (2x + 5) = (–4x – 2)
4 - 2x - 5 = -4x - 2
-2x - 1 = -4x - 2  - ONE SOLUTION

5(x + 4) – x = 4(x + 5) – 1
5x + 20 - x = 4x + 20 - 1
4x + 20 = 4x + 19 - NO SOLUTION




3 0
3 years ago
Read 2 more answers
AVENGERS: The Avender movie made $1.6 million in ticket sales. Its sequel made $0.8 million in ticket sales. How much more than
Nadusha1986 [10]

Answer:

0.8 million

Step-by-step explanation:

0.8 million because the first movie made 1.8 mill iou on and the question is asking how much more the first one made than the second one.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Taho Earns His Regular Pay Of $11 Per Hour For Up To 40 Hours Of Work Per Week. For Each Hour Over 40 Hours Of Work Per week.For
    15·1 answer
  • Find the greatest common factor.
    5·1 answer
  • The measures of the three of the interior angles of a quadrilateral are 60°, 110°, and 90°. What is the measure of the fourth an
    11·1 answer
  • I NEED HELP! (Tap on picture!)
    12·2 answers
  • A film starts at 15:35 and lasts 132 minutes. What time will it finish
    15·1 answer
  • a dog weighs 8 times as many as his cat. together the two pets weigh 54 pounds. how much does the dog weigh?
    12·2 answers
  • Help meeeeeeeeeeeeeee plsssss
    14·1 answer
  • Mary O'Connel is earning a weekly salary of $724.60 as a payroll clerk.
    7·1 answer
  • Type the correct answer in the box.
    11·1 answer
  • What is 1500 biweekly
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!