1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelu [443]
2 years ago
7

Find the slope of a line that passes through points (-1,-5) and (6,9).

Mathematics
1 answer:
Trava [24]2 years ago
3 0

Answer: 14/7 = 7/1 = 7

Step-by-step explanation: there is the formula for it.

Y2 - Y1

X2 - X1

You might be interested in
Find the x-coordinates where f ' (x)=0 for f(x)=2x+sin(4x) in the interval [0, pi]
MAVERICK [17]

Answer:

The x-coordinate is \dfrac{\pi}{6}[/tex].

Step-by-step explanation:

We are given a function f(x) as:

f(x)=2x+\sin (4x)

Now on differentiating both side with respect to x we get that:

f'(x)=2+4 \cos (4x)

When f'(x)=0

this means that 2+4\cos (4x)=0\\\\4\cos (4x)=-2\\\\\cos(4x)=\dfrac{-1}{2}

Hence, cosine function takes the negative value in second and third quadrant but we have to only find the value in the interval [0,\pi].

also we know that \cos (\dfrac{2\pi}{3})=\dfrac{-1}{2}----(1) (which lie in the second quadrant)

so on comparing our equation with equation (1) we obtain:

4x=\dfrac{2\pi}{3}\\\\x=\dfrac{\pi}{6}

Hence, the x-coordinates where f'(x)=0 for f(x)=2x+\sin(4x) is \dfrac{\pi}{6}.

5 0
3 years ago
What is the equation of the line?
gizmo_the_mogwai [7]

undefined

y=undefined

4 0
2 years ago
The Pythagorean Theorem and Irrational numbers
Natalka [10]
49=16+x^2
x^2= 33
x= square root of 33
3 0
3 years ago
The radius of a basketball is 4.7 inches.what the volume of the basketball? Round to the nearest 10
asambeis [7]
The formula for the volume of a sphere is V= \frac{4}{3}  \pi r^3. Plugging in 4.7 for your radius, we get V= \frac{4}{3} \pi 4.7^2= \frac{4}{3} \pi 22.09= \frac{88.36}{3} \pi, which is roughly 29.453π≈92.530.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 4 pack of jump ropes costs $15.28. What is the unit price? per jump rope​
babymother [125]

Answer:

Each jump rope will cost: $15.28 ÷ 4 = $3.82

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How would you do this??
    9·1 answer
  • What value of x makes a true equivalent fraction statement x over 40 equals 7 over 56
    9·1 answer
  • What quadrant 11,-5 is in??
    14·2 answers
  • If θ is an angle in standard position that terminates in Quadrant III such that cosθ = -3/5, then tan =θ/2 _____.
    8·1 answer
  • 6 + ( 2 − 3 ( 4 ) ) + 1 /( 5 ) ( 2 ) − 4
    13·1 answer
  • You deposit $200 each year for 10 years into a sinking fund that pays 6% interest compounded annually. What is the future value
    6·1 answer
  • $8.00 × 20 = $160 in 2 hours
    8·2 answers
  • What is this number in standard form? seventy-one and ninety-two thousandths
    6·2 answers
  • Which must be true? Select all that apply.
    12·1 answer
  • Can someone Help Me?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!