1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
3 years ago
15

Which represents a unit rate?

Mathematics
2 answers:
Ber [7]3 years ago
7 0

Answer:

B Orange Juice is $3 a jug

Step-by-step explanation:

Orange juice costs $3 per jug

To find the total cost we use unit measures in multiplication.

We see the others and each given amount would require dividing, so does not represent anything other than price.

pishuonlain [190]3 years ago
6 0

Answer:

अहीर धाम कहां है और क्यों बनाया गया था।

You might be interested in
Alyssa and her 4 friends (5 people total) share 3 pizzas equally. How much of one pizza does each person get?
rodikova [14]

Answer: 1.5 pizzas

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
A pizza is divided into 12 pieces. Glenn and Sophie each ate 1/4 of the pizza on Thursday. The next day Sophie ate 1/3 of the pi
Natali5045456 [20]

Answer:

6 slices

Step-by-step explanation:

The full pizza is 12 pieces.  Divide 12 by 4 to find out how much she ate on Thursday.   1/4 of 12 is 3 so she ate 3 slices on Thursday.  Subtract 3 from 12 to find out how much was left for the next day.  There were 9 slices the next day.  Next, divide 9 by 3 to find out what 1/3 of 9 is.  1/3 of 9 is 3 so subtract 3 from the 9 slices.  6 slices are the original pizza remain.

3 0
2 years ago
If I flip a coin 200 times and it lands heads of every time what is the probability that it will land a heads up on the next fli
jeyben [28]

Answer: The answer is still 50/50

Step-by-step explanation:

because there is 2 sides of a coin ( heads, and tails ) no matter how many times you flip it, the chances will forever stay at 50/50

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Marshall evaluates the expression 15.3 - 7.9 and gets an answer of 7.4.
creativ13 [48]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

15.3-7.9=7.4

7 0
3 years ago
If someone helps me solve all of this I’ll give em 15-20 pts and mark brainiest ;)
shusha [124]

Answer:

1. cell?

2. distinction

3. assumption

4. foliage

5. commission

6. dimension

7. considerable

8. membrane

9. cell

10. final

11. viewpoint

12. considerable

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A tax cabs entry cost is $2.50 in each mile traveled is $.75 . Write an expression for the total cost of the taxi ride traveling
    9·2 answers
  • What is the slope of the line?<br><br> y = -5x - 9<br><br> Slope =<br><br> Help Please
    9·1 answer
  • It's #25 guys. Show your work!
    15·1 answer
  • The radius of a circle is 3 centimeters. What is the circle's area?<br> Use 3.14 for
    8·2 answers
  • Find the perimeter of the figure 35 in. 34 in. 70 in. 84 in.
    7·2 answers
  • The reduced fraction of 1902/21
    13·2 answers
  • Ashlee is placing a rug in the middle of her bedroom. The length of the rug is two feet more than the width.
    11·1 answer
  • Which statement is true about points located in quadrant Ill in the coordinate
    7·2 answers
  • What is the volume of the prism?<br> *Do NOT round your answer.
    15·2 answers
  • Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.<br><br> $1.12 for 8.2 ounces
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!