Y= Mx+b
In the equation of a straight line,the slope is the number "m" that is multiplied on the x, and "b<span>" is the </span>y<span>-intercept (that is, the point where the line crosses the vertical </span>y<span>-axis).</span>
Answer:
F; A translation of 6 up and 4 left and a reflection across the x-axis
Step-by-step explanation:
Here, we want to perform the translation that would move S to S’
to do this, we can have a subtraction
For 1 to move to -3 on the x-axis;
it means there is a leftward shift of upto 4 units
For -8 to turn to 2;
this is positive; there is a vertical upward translation of upto 10 units on the y-axis
This option is not directly available; thus we have to factor the reflection
if we reflect on the x-axis, the y-axis value becomes negated; if we reflect on the y-axis, the x-value becomes negated
The correct answer is thus;
A translation of 6 up and 4 left, followed by a reflection across the x-axis
The image isn’t even loading , maybe try reuploading
step by step explanation:
To find the unit price (price per ounce) for a problem where 8.2 ounces of something costs $1.12, you would divide the cost by the number of ounces. So, dividing $1.12 by 8.2 ounces, you would get a solution of $.136 per ounce. Most stores would round this up to $.14 per ounce.