1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adoni [48]
3 years ago
14

Helpppp please people

Mathematics
2 answers:
jasenka [17]3 years ago
6 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

p-(9-(m+q))

5-(9-(4+3))

=5-(9-7)

=5-2

=3

Arte-miy333 [17]3 years ago
3 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

p-(9-(m+q)) =

5-(9-(4+3)) =

5-(9-(7)) =

5-(2) =

3

You might be interested in
What is the equation of the line in slope-intercept form?
Bingel [31]
Y= Mx+b

In the equation of a straight line,the slope is the number "m" that is multiplied on the x, and "b<span>" is the </span>y<span>-intercept (that is, the point where the line crosses the vertical </span>y<span>-axis).</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If transports can carry only 5 tauntauns each, how many transports are needed to carry all 38 tauntauns at once?
finlep [7]

AnsweR

8

Step-by-step explanation

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP PLEASE!!!
Alja [10]

Answer:

F; A translation of 6 up and 4 left and a reflection across the x-axis

Step-by-step explanation:

Here, we want to perform the translation that would move S to S’

to do this, we can have a subtraction

For 1 to move to -3 on the x-axis;

it means there is a leftward shift of upto 4 units

For -8 to turn to 2;

this is positive; there is a vertical upward translation of upto 10 units on the y-axis

This option is not directly available; thus we have to factor the reflection

if we reflect on the x-axis, the y-axis value becomes negated; if we reflect on the y-axis, the x-value becomes negated

The correct answer is thus;

A translation of 6 up and 4 left, followed by a reflection across the x-axis

8 0
3 years ago
Given the following parallelograms find...
bearhunter [10]
The image isn’t even loading , maybe try reuploading
step by step explanation:
3 0
3 years ago
1.12 for 8.2 ounces unit rate
polet [3.4K]
To find the unit price (price per ounce) for a problem where 8.2 ounces of something costs $1.12, you would divide the cost by the number of ounces. So, dividing $1.12 by 8.2 ounces, you would get a solution of $.136 per ounce. Most stores would round this up to $.14 per ounce.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kathy was at a cabin for four nights. The outside temperatures for the four nights were: Night One:   −10 °F      Night Two:    
    12·2 answers
  • 21 points... select more than one theres at least 3 i assume from the last one i did (but got wrong) thanks!!
    7·1 answer
  • What is the solution set of {x | x &lt; -3} ∩ {x | x &gt; 5}?
    8·1 answer
  • 2.A radio station gave away 126 tickets to a concert. They gave away 5 times as many tickets to listeners as to employees. How m
    5·1 answer
  • Point A (2,5) is dilated from the Irgun with the scale factor 3, resulting in point A'. Darius says the coordinates of point A a
    5·2 answers
  • Tell whether 948 can be divided evenly<br> (is divisible) by 4.
    13·2 answers
  • Josh determined the solution set to the following inequality. His work is shown below.
    7·2 answers
  • La ecuación de la recta que pasa por los puntos (2,-1) y (1,-5) es:
    9·1 answer
  • The equation for the speed/distance
    8·2 answers
  • Can i please have help with this question brainliest for corecct answer
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!