1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
2 years ago
6

Pls help me i’m really not to sure about this question

Mathematics
1 answer:
likoan [24]2 years ago
8 0

Answer:

A.) the two lines have the same slope of 2/3

You might be interested in
Quadratic equations 7x^2=49
fenix001 [56]
Hope I was able to help :-)

5 0
2 years ago
Help!
Bezzdna [24]

Answer:

The answer is c = 2 + 3d .

Step-by-step explanation:

It is given that a cab ride cost $2 which is a fixed amount and charges additional $3 per mile. So you have to make an equation of c in terms of d :

Let c be the cost,

Let d be the distance,

c = 2 + 3d

3 0
2 years ago
You decide to borrow $500 to go on a trip. You go to the bank and borrow the money at 11% for 2 years. Find the interest you wil
Tcecarenko [31]
$500_100%
X$___11%

11 x 500
————— = 55 $
100
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A box of cereal has a width of 4 inches, and a length of 8 inches and a height of 12 inches. What is the volume of the box, in c
DochEvi [55]

Answer:

384

Step-by-step explanation:

multiply all those numbers together

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The linear equation c = 0.1998s + 76.4520 models the number of calories, c, in a beef hot dog as a function of the amount of sod
Karolina [17]

Answer:

The slope of the linear equation is 0.1998, and it means that the calories in a beef hot dog is increasing with the rate of 0.1998 calories per milligram of sodium.

Step-by-step explanation:

  • Using y = mx + b, we know that m represents the slope.
  • Looking at the equation of c = 0.1998s + 76.4520, our m is equal to 0.1998.
  • This slope means that the rate is increasing by 0.1998 calories for every milligram of sodium.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • To find 36+29+14, Joshua rewrote the expression as 36+14+29. What property did Joshua use to rewrite the expression?
    7·2 answers
  • What is the product?
    5·1 answer
  • What is the value of x
    7·2 answers
  • Given the following functions, find g(f(x)). f(x) = 2x + 1 g(x) = x2 + 6​
    11·1 answer
  • Plz help. As soon as you can!
    11·1 answer
  • You work in a grocery store. How many 1/3 pound bags of coffee can you package from a 15 pound box of loose coffee?​
    13·2 answers
  • Kim rode her bicycle 135 miles in 9 weeks, riding the same distance each week. Eric rode his bicycle 102 miles in 6 weeks, ridin
    5·2 answers
  • Tell which variable you would choose to eliminate when solving the system by elimination. Then solve the system by elimination.
    6·1 answer
  • A 3-gallon bottle of fabric softener costs $33.24. What is the price per quart?
    5·1 answer
  • Mark takes out a $238,000 mortgage for 30 years. Instead of paying his monthly payment of $1,220.09, he decided to pay $1,420.09
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!