You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
Answer:yes
Step-by-step explanation:
Answer:
x= 3(y+6) or x = 3y + 18
Step-by-step explanation:
get the "x" by itself.
so first +6 on both sides of the equation to make it x/3=y+6
then multiply both sides by 3 to make it x=(y+6)*3
Answer:
The answers are that the x-coordinate is 3, the y-coordinate is 4 and it is in quadrant I
Step-by-step explanation:
To find these answers, start by solving the system. We can do this by multiplying the second equation by 2 and adding them together.
8x + 6y = 48
4x - 6y = -12
-------------------
12x = 36
x = 3
Next, find the y value by plugging in the x value to either equation and solving.
2x - 3y = -6
2(3) - 3y = -6
6 - 3y = -6
-3y = -12
y = 4