Answer:
uuuuuuuuu
Step-by-step explauuuuuuuuuuu
Answer: 1. Equation =3x = M , where x = money each received and M= total money received.
2.total money from bake sale=$96.57
Step-by-step explanation:
STEP 1
Let the total money receive from proceeds be = M
and let the amount of money each receive after the split = x
Since Jan and her two friends raised the money together, the total proceeds will be calculated using the equation
x+x+x= M
3 x = M ---- Equation
STEP 2--- Solving
if 3 x= M
and x =mount of money each receive after the split=$32.19
Therefore total money from bake sale, M = 3x = 3 x 32.19 = $96.57
Answer:
The first store
Step-by-step explanation:
Given data
Let us find the unit cost on each sale
A price for pineapples is $5 for two pineapples
Unit cost per pineapple
=5/2
=$2.5 per pineapple
price for pineapple is $8 for four pineapples
Unit cost
=8/4
=$2 per pineapple
Hence the first store offers the lowest price per pineapple $2.5
Six nights.
1. Saturday night
2. Sunday night
3. Monday night
4. Tuesday night
5. Wednesday night
6. Thursday night