1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
podryga [215]
2 years ago
9

Find the perimeter and area of the figure

Mathematics
1 answer:
Nimfa-mama [501]2 years ago
4 0

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

Use Pythagoras to solve for the longest side of the triangle

Add up the side lengths to find the perimeter

Multiply half the base by the height for the area

You might be interested in
Which is the graph of f(x)= square root of x
insens350 [35]
Hello!

The answer for f(x) = sqrt x is the image below. It is neither of these, so check to see if you have more answer choices. (Just make sure to pay attention to the x- and y-values that the graph is plotted on below)

I hope this helps :))

4 0
3 years ago
pls help i need this now subtract -9 1/3 - ( - 1 1/3 enter your answer as a simplified fraction in the box
Neko [114]

Answer:

-8/1 or -8

Step-by-step explanation:

when you subtract a negative, it means add. so first lets add the one. we get -8 1/3. then we can add the 1/3. our final answer is -8

4 0
2 years ago
What is the solution 4x+1y ≤48 and 10 ≤y ?
PIT_PIT [208]
The answer is X=19/2 y=10
6 0
2 years ago
Solve the inequality.
Dima020 [189]

Answer:

Step-by-step explanation:

x + 8 < - 28

x < - 28 - 8

x < - 36

Option A is the correct answer

3 0
2 years ago
(show ur work) You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
vesna_86 [32]

Answer:

8 dollars per pound

Step-by-step explanation:

40 divided by 5 will give you the $/lb

40/5=8 so its $8/lb

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can u separate ln (7+x) into ln7+lnx?
    10·1 answer
  • Brand is combining the leftovers from two batches of chili to serve for dinner tonight. There are 1 1/3 cups of chili left over
    13·1 answer
  • What is doubled of 13
    9·2 answers
  • A student gets paid to deliver newspapers after school. She earns 25$ a day, plus an extra $0.75 for each newspaper she delivers
    6·1 answer
  • Please help me now plz I will mark you brainliest
    15·1 answer
  • (4xy^2+6y)dx+(5yx^2+8x)dy=0<br> solve by using integrating factor
    10·1 answer
  • Translate quadrilateral ABCD 3 units to the right and 4 units down. What are the coordinates of the vertices of the image?
    6·2 answers
  • This my last one help
    14·1 answer
  • Convert .00853 to a percent.<br> a .00853%<br> b .0853%<br> c .853%<br> d 8.53%
    5·2 answers
  • The admission fee at an amusement park is $1.50 for children and $4 for adults. On a certain day, 292 people entered the park, a
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!