1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kiruha [24]
3 years ago
14

Pets Plus and Pet Planet are having a sale on the same aquarium. At Pets Plus the aquarium is on sale for 30% off the original p

rice and at Pet Planet it is discounted by 25%. If the sales tax rate is 8%, which store has the lower sale price?
Mathematics
1 answer:
SOVA2 [1]3 years ago
4 0

Answer:

Pets Plus

Step-by-step explanation:

A 30% discount is greater than a 25% discount

You might be interested in
The following graph shows the cost c, in dollars, of p pounds of strawberries at a local grocery store.
lorasvet [3.4K]

Answer:

A. The ordered pair (5, 3.5) represents 5 lbs. of strawberries cost $3.50.

B. The cost per pound of strawberries is shown at (1, 0.7).

C. The relationship shown in the graph is a direct variation because as the pounds of strawberries increase, the cost also increases.

Explanation:

A. The coordinate is in (x,y). The x-axis represents the pound of strawberries and the y-axis represents the cost of the strawberries.

B. The cost for one pound of strawberries can be calculated to find the exact value of y (cost) when x is 1. The graph shows 5 lbs. of strawberries cost $3.50 so divide $3.50 by 5 lbs. to find the cost per pound of strawberries. 3.5 ÷ 5 = 0.7. On the graph, the cost for one pound of strawberries is at (1, 0.7)

C. A direct variation in a graph is shown when both x and y increase or decrease together. In this case, as the pounds of strawberries increase, the cost of the strawberries also increases.

6 0
3 years ago
Solve and explain please
Ann [662]

Answer:

j= -9, -2

Step-by-step explanation:

(j+9)(j+2)

j=-9, -2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Direction: True or False
Goshia [24]

Answer:

<u>False </u>Any three points are always coplanar

<u>False </u>Two points are always collinear

<u>False </u>Two planes intersect at a point

Read explanations, as the answer to these questions, is subjective.

Step-by-step explanation:

The definition of coplanar is; figures that exist on the same plane. Any three points might not always be colinear, as some points might exist on one plane, but other points could exist on other planes. To visualize this phenomenon, refer to the attached image. Two points could be on the red plane, but the third could be on the green. Therefore, while there are three points, not all of them exist on the same plane. However, another plane can be constructed to connect these points, bear in mind certain problems might specifically indicate that three points are not coplanar, therefore, the answer is false.

The definition of collinear is existing on the same line. This statement is a little subject, it can be both true and false depending on the way one looks at it. A line can be drawn to connect any two points, one only needs two points to determine a line. So technically two points are always collinear. However, it also depends on the circumstance. Certain geometry problems might specifically indicate that two points are not collinear. Thus, it really depends on the context. Therefore, the answer is technically false.

Two planes usually intersect on a line. To understand this, please refer to the image attached. Tehcnailly, if a corner of one plane intersects another, then one can state that the plane intersects on a point, but typically, planes intersect on lines. Therefore, technically the answer to this problem is false, as two planes usually intersect on a line.

Images credits: Geogebra

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the consumer price index changes from 125 in september to 150 in october, what is the rate of inflation?
allochka39001 [22]
The rate of inflation is analogous to the percent difference of the original to the new price. Thus, its formula is written as:

Rate of Inflation = [New price - Base price]/Base Price * 100
Rate of inflation = (150 - 125)/125 * 100 = 20%

<em>So, the answer is A.</em>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help The graph shows the time passed and the amount owed on a loan
sdas [7]
X        y
4      650
7      575
11    475

there ya go ^^

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider the two numerical expressions below. Which one is true and which one is false? (9 1/2) 4 = 81 (4 1/6) 3 = 16
    7·2 answers
  • How to solve 2 2/6 +4 3/6
    7·2 answers
  • 2x-5y=11 and 4x+10=18 solve each system by elimination
    6·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?
    8·1 answer
  • Write an equation in the form y =mx+b ​
    15·2 answers
  • What is 7/3 in simplest form
    6·2 answers
  • 100 POINTS IF YOU ANSWER THIS QUESTION
    13·2 answers
  • Sydney is building a doghouse. The house will be 3 and one-half feet tall. How
    7·2 answers
  • What is the rule for the<br> translation?
    9·2 answers
  • Please help ASAP What is the surface area of the square pyramid represented by the net?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!