1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksi-84 [34.3K]
3 years ago
14

Need help..................

Mathematics
1 answer:
solniwko [45]3 years ago
4 0

Answer:

I only

Step-by-step explanation:

1 - 2x <= 8

-2x <= 7

x >= -7/2

x >= -3.5

-2 is a solution

Answer: I only

You might be interested in
What is the unit rate for $290 for 18
natka813 [3]

Answer:

16.1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
a florist sold bouquets of flowers of red roses to 15 of the first 20 customers who came into his shop. What is the experimental
Paladinen [302]
So I divided. 120 by 15 and got 8. I then multiplied it by 20 and got 160 bouquets
7 0
3 years ago
Select each type of special quadrilateral that can meet the given condition.
nadya68 [22]

Step-by-step explanation:

To find quadrilateral's you need to find shapes with edges.

<h2>Quadrilateral's:</h2>

Square

Rectangle

Isosceles Trapezoid

8 0
2 years ago
Ariel wants to write 8 entries for her blog. After 2 hours, she has 5 entries left. After 4 hours, she has 2 entries left. Which
Komok [63]
After 2 hours she wrote 3 entries.
after 4 hours she wrote 6 entries.
This means that for same period she is writing same number of entries which means her "writing speed" is constant.
that means that graph is linear function (straight line).

slope we calculate by putting coordinates of y and x of any dot on that line. we can use one of those given by text of task. (in 2 hours she wrote 3 entries)
y = k*x
k = y/x
k = 1.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
7k - 3k + 11, can somebody please help me out?
Mademuasel [1]

Answer:

4k+11=4011

Step-by-step explanation:

7k - 3k=4k

4k+11=4011

7 0
2 years ago
Other questions:
  • the store owner gave a 35% discount yeah Joe and Carol so had to pay $247 for the camera what was the original price of the came
    5·1 answer
  • Find the slope of the line?
    9·2 answers
  • Can someone solve this?
    8·1 answer
  • Customers of a phone company can choose between two service plans for long distance calls. The first plan has an eight dollar mo
    7·1 answer
  • A recipe calls for 1.4 ounces of raisins for every muffin. how many total ounces of raisins would be needed for 24 muffins?
    14·2 answers
  • In 2012 Obama receiver 65,899,660 votes and Romney received 60,932,152 votes. In this election, if a voter for either Obama or R
    10·2 answers
  • Plz help me with it
    12·1 answer
  • Subtract 1 1/2 from the product of 1 1/2 times 2 2/3
    11·1 answer
  • Choose all the expressions that are equal to 27,000 ÷ 30
    11·1 answer
  • Question in photo—————————-
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!