The ratio of the number of cups of blue paint to the number of cups of red paint that Lara mixed to make a shade of purple paint
is 3:1.
Part A: Write a sentence to describe the number of cups of blue paint that Lara mixed with each cup of red paint. (4 points)
Part B: How many cups of red paint should Lara add to each cup of blue paint to make the shade of purple? Explain your reasoning. (4 points)
Part C: If Lara purchased 6 cups of blue paint for $48, what is the unit price per cup of blue paint? (2 points)
2 answers:
1. Lara mixed 3 cups of blue paint with each cup of red paint
2. 1/3 cup of red paint should be added to 1 cup blue paint
3. The unit price each cup of blue paint would be $8
A: Lara mixed 3 cups of blue paint with one cup of red paint.
B: Lara should add 1/3 a cup of red paint for every cup of blue paint
C: $8
You might be interested in
7q² - 28 = 0
+ 28 + 28
7q² = 28
7 7
q² = 4
q = ±4
q = 4 or q = -4
Solution Set: {±4} and {q|q = 4 or q = -4}
Question
what's the answer to this
4 (w+1)-4w
Answer:
<h2>
4</h2>
Step-by-step explanation:
4 (w+1)-4w =
4w + 4 - 4w =
4
Answer:
8 or 3
Step-by-step explanation:
Answer:
983,700,000
Step-by-step explanation:
plz mark helpful, give 5 str, and mark brailliest!!! thx!
Answer:
40.9 - 5y
Step-by-step explanation:
25.6 - 5y + 15.3
40.9 - 5y ## ^ combine like-terms