1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adoni [48]
2 years ago
10

The ratio of the number of cups of blue paint to the number of cups of red paint that Lara mixed to make a shade of purple paint

is 3:1.
Part A: Write a sentence to describe the number of cups of blue paint that Lara mixed with each cup of red paint. (4 points)

Part B: How many cups of red paint should Lara add to each cup of blue paint to make the shade of purple? Explain your reasoning. (4 points)

Part C: If Lara purchased 6 cups of blue paint for $48, what is the unit price per cup of blue paint? (2 points)
Mathematics
2 answers:
Naddika [18.5K]2 years ago
7 0
1. Lara mixed 3 cups of blue paint with each cup of red paint

2. 1/3 cup of red paint should be added to 1 cup blue paint

3. The unit price each cup of blue paint would be $8
Mekhanik [1.2K]2 years ago
4 0
A: Lara mixed 3 cups of blue paint with one cup of red paint.
B: Lara should add 1/3 a cup of red paint for every cup of blue paint
C: $8
You might be interested in
Write the power set of the set A={a,b,c}​
Burka [1]

Answer:

P(A) = {{a},{b},{c},{a,b},{a,c},{b,c},{a,b,c},∅}

Step-by-step explanation:

➨ Power Set is the set of all subsets.

First, find the subset of A.

{a},{b},{c},{a,b},{a,c},{b,c},{a,b,c},∅

If you aren't sure that you already have written all subsets or not, use the following formula.

2^n ➩ where n is the number of element/members.

Our number of members are 3, use the following formula.

2^3=8

Thus, our subsets should be 8.

As we've already gathered all subsets, write the braces all whole subsets.

P(A) = {{a},{b},{c},{a,b},{a,c},{b,c},{a,b,c},∅}

8 0
3 years ago
(FIRST TO ANSWER GETS BRAINLIEST OR 5 STARS) For consecutive weeks, the manager of a local restaurant collected data on the numb
Sergio039 [100]

Yes, the line can be used to make reasonable predictions of the number of cheese pizzas that would be sold in the upcoming weeks. This is because the line is the line of best fit

<h3>Line of best fit </h3>

From the question, we are to determine if the line can be used to make reasonable predictions of the number of cheese pizzas that would be sold in the upcoming weeks

In the graph, we have a scatterplot.

The line drawn is the <u>line of best fit</u>

Hence,

Yes, the line can be used to make reasonable predictions of the number of cheese pizzas that would be sold in the upcoming weeks. This is because the line is the line of best fit.

Learn more on Line of best fit here: brainly.com/question/1564293

#SPJ1

4 0
2 years ago
Jim and Mark start at the same place jim walks 15ft West and Mark Walks 12 feet North how far apart are the boys when they finis
r-ruslan [8.4K]
The two points where they end and the point where they start form a right triangle, one leg is 12, the other leg is 15, you need to find the hypotenuse.
use the Pythagorean theorem: 12²+15²=c²
c≈19
they are about 19 feet apart.

3 0
3 years ago
Evaluate. 4-6 | 3-5 | /3
riadik2000 [5.3K]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

4-6 is -2 and |3-5| is -2 but the |-2| makes it 2 so -2+2=0 so 0/3=0

8 0
3 years ago
Help me please so I can turn this in
Ber [7]

Answer:

10y-12

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Which inequality is true if p= 3.4?
    12·1 answer
  • Please explain.... Is a statistical question something that can change???
    12·1 answer
  • "Quick question.
    14·2 answers
  • What is 7 squared in standard form
    12·2 answers
  • I saved the best for last :]
    14·1 answer
  • Please help due in 5 minutes I know its a long question but I will give brainliest.
    15·2 answers
  • Write the number seventy-nine million seven thousand 
    8·2 answers
  • Find the equation of the line that passes through (4,4) and is parallel to
    8·1 answer
  • A certain type of chocolate bar is sold as follows.
    6·1 answer
  • Write a statement
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!