1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fudgin [204]
2 years ago
9

# no spams ans should be well explained ​

Mathematics
1 answer:
Bingel [31]2 years ago
4 0

Answer:

  • 231 m²
  • ₹ 4620

Step-by-step explanation:

<em>See the attached.</em>

The path goes along the perimeter of the park and parallel to the sides, something like the picture attached.

<u>The path is 1 m wide and the total length is:</u>

  • 50*3 + 30*3 = 240 m

We need to consider the dark cells points in the picture with reflects the overlaps. They are counted twice and each is 1 m x 1 m.

<u>Subtracting the duplicated area 9 x 1 m² to get the total area of the path:</u>

  • 240 - 9 = 231 m²

<u>The cost of cementing is:</u>

  • 231*20 = 4620

You might be interested in
Hurryyy Plzzz!!
Minchanka [31]
Side angle side the answer hope that helps
6 0
2 years ago
The greatest common factor of any two even numbers is always even. determine weather the statement is true or false. if true exp
Illusion [34]
True. Because two even numbers weather you Add Subtract or Multiply them they will always be Even
3 0
3 years ago
You can paint 8 square feet in 2 hours. How many square feet can you paint in 7 hours
Alex73 [517]
Twenty Eight

How this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL mark answer right if gotten right
marin [14]

Answer:

ooh bruh it pink

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Sales tax on an item is directly proportional to the cost of the item purchased. If the tax on a $500 item is $30, what is the s
Archy [21]
30 / 500 = x / 900....$ 30 tax / 500 item = $ x tax on 900 item
cross multiply
(500)(x) = (900)(30)
500x = 27000
x = 27000/500
x = 54 <===
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression is equivalent to<br> quivalent to b^-2/ab^-3?
    11·2 answers
  • Jill can run a mile in 8 minutes. write an expression that represents the time it takes her to run m miles.
    11·1 answer
  • Mickey gave his little sister a juice box that is 3 inches high, 2 inches wide, and 1 inch long. How much
    12·1 answer
  • 4 2/5 Times 10 what is it
    11·1 answer
  • What is the solution to the system of equations <br> x = y + 4<br> 2x - 3y = -2
    7·1 answer
  • (-2)^2+26/(-8+6)*2-(-10)-2^2
    8·1 answer
  • As you want. She bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50. When writing your answer write it as a whole number or a decimal.
    9·1 answer
  • 2 + 3y = 33<br>3.x - 2y = 0​
    8·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.05 for 6 muffins what is the price per dozen
    7·1 answer
  • Which line has a slope of -1/2?<br> Line A<br> Line B<br> Line C<br> Line D
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!