1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
2 years ago
9

A first-aid booth is located 3/4 of the distance from point A to point B. At what marker on the path is the first-aid booth loca

ted
Mathematics
1 answer:
Anastaziya [24]2 years ago
3 0

3/4*8= 24/4= 6 this is 3/4 the distance between point a and b

You might be interested in
There are 75 envelopes in a package. How many envelopes are there in 7 packages?
r-ruslan [8.4K]
<span>The question is asking us to calculate how many envelopes are there in 7 packages if there are 75 in a package. For example: in 1 package there are 75 envelopes. In 2 packages there are 7 * 2 = 150 envelopes. In general, formula is : 75 * n, where n is the number of packages. Therefore, we will multiply 75 by 7. 75 * 7 = 525. Answer: B ) 525 envelopes.</span>
8 0
3 years ago
What is the unit rate for the cost of a salad at the salad bar?
Lera25 [3.4K]

Answer:

C.) $2.00 per pound

Hope This Helps!   Have A Nice Day!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The actual distance between town a and Town B is 64 km. What is the distance on Beth's map? Did you use the graph Or the equatio
saul85 [17]
Use the equation and the map it might help so you can check your answer both ways tell me what the equation is and ill help a little more
4 0
3 years ago
sally bought a hot pink motorized scooter for $5 000. online , she read that .the scooter is reduced each year by about 18% how
saveliy_v [14]
You need to set it up like this: Initial amount ( 1 - Depreciation Rate) ^ Time in years. So: 5000(1-0.18)^4 = 5000(0.82)^4=2260.6088, rounded to the nearest cent is $2260.61.
7 0
3 years ago
What are like fractions
USPshnik [31]

Answer:

Fractions that have the same denominator.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A cookie shop sells 5 different kinds of cookies. how many different ways are there to choose 16 cookies if (a) you pick at leas
    7·1 answer
  • What is an expression that compares two or more numbers
    5·1 answer
  • Gavin is working to get his private pilot certificate he must fly minimum of 2020 hours with his plane instructor before he can
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!
    12·1 answer
  • A machine paints 158 toy planes in 45 minutes. find the unit rate per hour.
    6·1 answer
  • Need help pls solve 7x-4y=-7 5x+y=22
    8·2 answers
  • Help plssssss!!!!!!!
    13·1 answer
  • Can you help me solve the linear equation algebraically y=-x-3. y=-2x-8​
    14·2 answers
  • Jason collects baseball cards. He bought one card for $25. Its current value is represented by the expression 25(1.02)t, where t
    11·1 answer
  • Jon teaches a fourth grade class at an elementary school where class sizes are always at least 20 students and at most 28. One d
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!