1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrMuchimi
2 years ago
8

How do you become a bill and account collector

Mathematics
1 answer:
devlian [24]2 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

A bill and account collector, sometimes called a collection agent, is a broker between the creditor and the debtor. Their job is to negotiate repayment plans with debtors, and to help them find solutions to make paying their overdue bills easier.

Most bill and account collectors are required to have a high school diploma, although some employers prefer applicants who have taken some college courses. Communications, accounting, and basic computer courses are examples of classes that are helpful for entering this occupation.

You might be interested in
Laura wants to rent a boat and spend less than $69. The boat costs $8 per hour, and Laura has a diacount coupon for $3 off. What
julia-pushkina [17]

Answer:

69+3devide 8 = 9 hours laura spend on bout

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help with number 1!! And also 1 week= 5 days in this exercise okay!
KatRina [158]
Each student collects $1 per week.
There are 24 students, so combined, they collect $24 per week.
The time irt takes to collect $1500 is

$1500/$24 = 62.5

Answer 62.5 weeks, or if you need a whole number, 63 weeks.
7 0
3 years ago
Given circle O. Find all the missing values
Norma-Jean [14]

Step-by-step explanation:

Do you still need the answer to this?

3 0
2 years ago
2. Find the value of x and y in the given figure.​
seropon [69]

As you can see, this is a multiplication root.

y = 4 · x

x = 7 · 3

So solve for x first to solve for y.

x = 7 × 3

x = 21

y = 4 · x

y = 4 × (21)

y = 84

4 0
2 years ago
Terry paid $4.50 for 3 cans of corn.What is the unit price?
schepotkina [342]

Answer:

1.50 per can

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve F(x) for the given domain. Include all of your work in your final answer. Submit your solution.
    12·2 answers
  • How much would you need to deposit in an account now in order to have $4000 in the account in 10 years? Assume the account earns
    7·1 answer
  • What is 4.57125 rounded to?
    6·1 answer
  • Which is the better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for 12.59
    5·1 answer
  • If 168 chocolate chips weigh 5 1/4 ounces. How many chocolate chips are in an ounce?
    11·2 answers
  • The length of a standard jewel case is 7cm more than its width. The area of the rectangular top of the case is 294 cm^2. Find th
    8·1 answer
  • A cube shaped pool is half full of water. If the water is 36 inches deep, how much would the water in the pool weigh if the pool
    8·1 answer
  • Sneakers cost $63, the sales tax rate is 7.5% what is the total cost if the sneakers to the nearest cent
    9·1 answer
  • What is the volume of the triangular Prism
    15·1 answer
  • For a fair coin, suppose you toss the coin 100 times.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!