So basically... you divide the 3 to 2 and that's how you get the decimal. The decimal is... 0.666666666667
The equation of the line that passes through the points (2,1) and (5,-8) is
y = -3x + 7
Answer:
The 64 ounce jug of milk costs $0.010 more per ounce than the 128 ounce jug of milk/
Step-by-step explanation:
3.20/128=$0.025 per ounce jug of milk
2.24/64=$0.035 per ounce jug of milk
0.035 - 0.025 = .010
The problem tells you that a circle with radius 21 inches is painted in two colors. The two colors cover equal areas, so each color is half the area of the circle. You need to find half of the area of the circle. To do that, use the formula for the area of a circle, and then divide by 2.



Half the circle has area 1384.74 square inches / 2 = 692.37 square inches.
Answer: Each color covers 692.37 square inches.
Answer:
equation is: width = area / length
width = 62.5 yd
Explanation:
For the first rectangle:
We have:
length = 75 yd and width = 60 yd
Therefore:
area = length * width
area = 75 * 60
area = 4500 yd²
For the second rectangle:
We have:
area = area of first rectangle = 4500 yd²
length = 72 yd
area = length * width
width = area / length ............> The required equation
width = 4500 / 72
width = 62.5 yd
Hope this helps :)