1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UkoKoshka [18]
2 years ago
10

Find 3 ratios that are equivalent to the given ratio. 5/15

Mathematics
1 answer:
jarptica [38.1K]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Find 3 ratios that are equivalent to the given ratio. 5/15

1 : 5                     (0.2)

3/15                     (0.2)

4 : 20                  (0.2)

You might be interested in
Shane, Cheryl, and Isaac went to the store to buy school supplies. Shane bought 4 pens, 3 folders, and 2 notebooks for a total o
vladimir1956 [14]

Answer: 3.00

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Let an integer be chosen at random from the integers 1 to 30 inclusive. Find the probability that the integer chosen is not even
Nataly [62]
Exactly half of these integers are odd (1, 3, 5, ..., 29) so the probability of selecting an odd number is \dfrac12.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the following quotient?
Olegator [25]

Answer:

B.) StartFraction 5 StartRoot 11 EndRoot + 5 StartRoot 3 EndRoot Over 8 EndFraction

Step-by-step explanation:

edge 2020

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Allen bought a computer that was 25% off the regular price of $480.
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

144? or 126 sorry

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the common differrence of the arithmectic sequence 6,9.4,12.8,16.2
defon
Common difference r will be the difference between next two values of number row, so we take e.g. second minus first: r=9.4-6=3.4. You can see, that this value is constant as we go through next pairs of values.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The cost of 3 slices of pizza is $4.89. What is the cost of each slice of pizza? (3 points)
    11·2 answers
  • Whole numbers greater than 25 but less than 33
    8·2 answers
  • The table below shows the amount of money needed to buy certain amounts of fabric. Fabric Cost Yards of Fabric Total Cost 3 $5.2
    13·2 answers
  • Caroline measured the weight of a dog that came into the veterinary clinic. She determined that her measurement had a margin of
    15·1 answer
  • Priya is sharing 24 apples equally with some friends. She uses division to determine how many people can have a share if each pe
    12·2 answers
  • If a right triangle has side lengths 6, 6.7 and 3, which side is the hypotenuse?
    13·1 answer
  • Helllllllllpppppppp meeeeee plzzzzz
    9·1 answer
  • Let a and b be rational numbers. Then by definition
    13·2 answers
  • 10) IF 4 cans of tomato soup cost $3.50, what is the unit price for 1 can of tomato soup? Round
    6·1 answer
  • A pot of soup, currently 16°C above room temperature, is left out to cool. If that temperature
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!