1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Papessa [141]
2 years ago
7

Pages:

Mathematics
1 answer:
Anna71 [15]2 years ago
7 0

Answer:

f(- 2) = - 20

Step-by-step explanation:

Using synthetic division

- 2 | 4    1   - 3   2

      4   - 8   14  - 22

     ------------------------

           - 7   11    - 20 ← f(- 2) = - 20

     

You might be interested in
PLEASE HELP ME as soon as possible!!
Alenkasestr [34]

Answer:

1/3 is answer.

I hope you got it. I had added solved answer too.

plz mark brainliest

8 0
3 years ago
Seven times the difference of a number and 1
weeeeeb [17]
Describe that better
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help w number 4
strojnjashka [21]

Answer:

angle DFG = 49 degrees

angle JKL = 41 degrees

Step-by-step explanation:

When angles are complementary with each other, it means that if you add both of the angles up, it adds up to 90 degrees.

In this question, you would have to add up angle DFG and angle JKL and find the x that makes the equation equal to 90 degrees.

angle DFG = x + 5

angle JKL = x - 3

(x + 5) + (x - 3) = 90

2x + 2 = 90

2x = 90 - 2

2x = 88

x = 44

But since we have to find out the angle measures, we have to the "x = 44" with the x's in the DFG and JKL angles.

DFG = (44) + 5 = 49

JKL = (44) - 3 = 41

7 0
3 years ago
A farmer has 500 acres to plant acres of corn, x, and acres of cotton, y. Corn costs $215 per acre to produce, and cotton costs
hodyreva [135]

Answer:

x + y = 500

215x + 615y = 187,500

Step-by-step explanation:

The first equation can show the amount of land.  The farmer has 500 acres to plant corn, x, and cotton, y.

x + y = 500

The second equation can show the cost.  The farmer has $187,500 to invest when corn costs $215 per acre and cotton costs $615 per acre.

215x + 615y = 187,500

The system of equations is

x + y = 500

215x + 615y = 187,500

4 0
3 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lines m and n are parallel lines cut by a transversal l.
    6·1 answer
  • What is the simplest form of the ratio 40 : 16?
    5·2 answers
  • White shapes and black shapes are used in a game some are circles some are squares the ratio of white shapes to black shapes is5
    12·1 answer
  • Which figure is the image of ABCDE after a dilation centered at the origin with a scale factor of 2 and a reflection over the x-
    9·2 answers
  • What times what equals 104
    7·1 answer
  • Which of the following represents a rotation of △LMN, which has vertices L(−7,7), M(9,9), and N(5,−5), about the origin by 90°?
    15·1 answer
  • What is the magnitude of an earthquake that is 5,011 times more intense than a standard earthquake?
    5·2 answers
  • Janie and Jasmine are playing three games at an arcade. Each of the games requires either 2, 3, or 4 tokens. The girls plan to p
    14·1 answer
  • To the nearest unit, what is the perimeter of this pentagon?
    15·1 answer
  • Amira wants to ride her bicycle 48 miles this week. She has already ridden 18 miles. If she rides for 5 more days, write and sol
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!