1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scorpion4ik [409]
2 years ago
11

Write an equation in slope-intercept form for the line that has a slope of 5 and passes through the point (2, 30).

Mathematics
1 answer:
Gala2k [10]2 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

um

You might be interested in
Factorise: 6ax+2abx+3ay+by
Slav-nsk [51]

Answer:

I think the question is not correct because it can't be factorize

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What is the value of 4r^2-8 when r=3?
Vlad [161]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

So this means to replace the r you see in 4r^2-8 with 3.

Let's do that:

4(3)^2-8

Now to simplify this just use pemdas or a calculator:

4(9)-8     since 3^2 means 3*3=9

36-8

28

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this please
34kurt

Answer:

I hope this helps!

7 0
3 years ago
Someone please help me answer this geometry question!! will give brainliest and 5 stars
FromTheMoon [43]
Do 6/24 = x/20 and then cross multiply :)
3 0
3 years ago
What is 9 divided by 160
levacccp [35]
9/160 is <span>0.05625
                   _
160/9 is </span>17.7
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The correlation between height and weight among men age 18-74 in the U.S. is about 0.40. Say whether each conclusion below follo
    6·1 answer
  • Will earned 750 per week if he earns 20 per hour how many hours did he work?
    10·2 answers
  • Cameron is playing 9 holes of golf. He needs a total of at most 15 over par on the last four holes to beat his best golf score.
    5·1 answer
  • In a grocery store a $12 case of soda is labeled get a 20% discount what is the discount ? What is the sale price of the case of
    10·2 answers
  • At a store, 2 gallons of milk cost $6. Which is the value of the ratio of dollars to gallons of milk?
    14·2 answers
  • I need help plz..... ☺
    10·2 answers
  • A garden table and a bench cost $781 combined. The garden table costs $69 less than the bench. What is the cost of the bench?
    10·2 answers
  • A survey was taken of children between the ages of 3 and 7.
    15·2 answers
  • In the equation x + y = 8, find the value of x if y = 3<br><br> 3<br> 5<br> 7<br> 11
    5·2 answers
  • Gordon made a scale drawing of a bedroom. This table shows the actual widths and the scaled widths for objects in Gordon’s drawi
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!