1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
Answer:
b=20.431
Step-by-step explanation:
you just add 6.11 to both sides. on the left side the -6.11 and +6.11 cancel out and on the right side you will just add 6.11 to 14.321. when you add 14.321 and 6.11 you get 20.431. therefore, b=20.431
Answer:
B.8 cups
Step-by-step explanation:
2/3+1/3= 1 whole cup
So if 1 cup is 1 dozen then 8 cups is 8 dozen
Answer:
yea
Step-by-step explanation:
<u>The angle based on the diameter is always right</u>
Then <ABC=90 and ∠BAC=∠ACB=45° ; and ∠BCD=180-45=135 then x=(180-135):2=22,5°