1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
3 years ago
10

What is 3/4 ÷ 1/6 plz help ​

Mathematics
1 answer:
kati45 [8]3 years ago
5 0

Answer:

4.5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which of the following statements is false?
kramer

Option D

The sum of two irrational numbers is always rational is false statement

<em><u>Solution:</u></em>

<h3><u>The sum of two rational numbers is always rational</u></h3>

"The sum of two rational numbers is rational."

So, adding two rationals is the same as adding two such fractions, which will result in another fraction of this same form since integers are closed under addition and multiplication. Thus, adding two rational numbers produces another rational number.

For example:

\frac{1}{4} + \frac{1}{5} = \frac{9}{20}

rational number + rational number = rational number

Hence this statement is true

<h3><u>The product of a non zero rational number and an irrational number is always irrational</u></h3>

If you multiply any irrational number by the rational number zero, the result will be zero, which is rational.

Any other situation, however, of a rational times an irrational will be irrational.

A better statement would be: "The product of a non-zero rational number and an irrational number is irrational."

So this statement is correct

<h3><u>The product of two rational numbers is always rational</u></h3>

The product of two rational numbers is always rational.

A number is said to be a rational number if it is of the form p/q,where p and q are integers and q ≠ 0

Any integer is a rational number because it can be written in p/q form.

Hence it is clear that product of two rational numbers is always rational.

So this statement is correct

<h3><u>The sum of two irrational numbers is always rational</u></h3>

"The sum of two irrational numbers is SOMETIMES irrational."

The sum of two irrational numbers, in some cases, will be irrational. However, if the irrational parts of the numbers have a zero sum (cancel each other out), the sum will be rational.

Thus this statement is false

5 0
3 years ago
Evaluate this exponential expression 7 • (6+2)^2 - 3^2=
Lelu [443]

Answer: 441

Step-by-step explanation:

7*(6+2)^2-3^2

7*8^2-3^2

7*64-9

448-9

441

3 0
2 years ago
The distance from Earth to Mars is about 35,000,000 miles. What is the order of magnitude of this number?. . . . . . . . A.. . 6
Musya8 [376]
The scientific notation of the given, 35,000,000 is 3.5 x 10^7. The order of magnitude of a scientific notation is the exponent of its multiplier, 10. From the derived scientific notation above, the exponent of 10 is 7. Thus, the answer is letter D. 
7 0
3 years ago
HELP WILL MARK YOU BRAINLIEST!!!
Vlad [161]

Answer:

<PQR=132°

plz mark me brainliest

3 0
3 years ago
ASAP please help me I need this quick <br> The question and answers are in the picture
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

maybe this will help you

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which function has an inverse that is also a function? {(–4, 3), (–2, 7), (–1, 0), (4, –3), (11, –7)} {(–4, 6), (–2, 2), (–1, 6)
    11·2 answers
  • Help me I'm kinda stuck xD
    14·1 answer
  • Adeline has a 12 ounce glass of water. She drinks 3/4 of it. How many ounces did she drink?
    15·2 answers
  • A commuter must pass through 5 traffic lights on her way to work and will have to stop at each one that is red. She estimates th
    6·2 answers
  • in a 30-60-90 triangle, the length of the side opposite the 30 angle is 8. find the length of the side opposite the 60 angle
    15·1 answer
  • Solve the equation. –3x + 9 = –3(2x + 3) + 3(x – 4) + 1 How many solutions does this equation have? one solution two solutions i
    8·2 answers
  • What is the unit price of a can of cat food if 3 cans cost $2.41? How much does one can cost? round to the nearest cent, only to
    5·1 answer
  • Part 2 to my hw pls help if u can!​
    8·1 answer
  • What shape is a rectangle but is not a square
    13·1 answer
  • Look at the picture<br><br>​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!