1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
padilas [110]
2 years ago
9

Write a proof. fill in statements and reasons for the blank sides, 10 points for each question.

Mathematics
1 answer:
telo118 [61]2 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

<u>Statements / reasons:</u>

Statement 1 >> RS ≅ UT            Reason 1 >> Given

Statement 2 >> RT ≅ US           Reason 2 >> Given

Statement 3 >> TS ≅ TS            Reason 3 >> Common side

Statement 4 >> ΔRST≅ΔUTS    Reason 4 >> SSS theorem

You might be interested in
Anna earns $9 an hour babysitting. She wants to buy a 16 GB iPad that is $120. Anna has saved $45 so far. How many more hours of
natta225 [31]
Its 8.33 but go ahead and put 9
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP Ill give brainlist
DENIUS [597]

Answer:

I think the answer is a

7 0
3 years ago
The graph shows the amount of money paid when purchasing bags of peanuts at the zoo:
lakkis [162]
I think answer should be the first one please give me brainlest I hope this helps let me know if it’s correct or not okay thanks bye
4 0
3 years ago
Help me pleaseeee :/
BartSMP [9]
1.3+-2.4= -1.1 hope I helped :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone have any idea of what this could be please help asap
fiasKO [112]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

divided 12 by three since it mirrors the shape on a smaller scale. you get 4. multiply that by five and there's your answer

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Will give brainliest!!
    10·1 answer
  • Solve by completing the square: x^2-10x+8=0
    5·2 answers
  • Murphy loves pistachio nuts. Every saturday morning, she walks to the market and buy some. Last week, she bought two pounds and
    15·1 answer
  • The cost of a whole box of chips are $60. I have $48. What percentage of the total cost do I have?
    9·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • In the jone school library,10/20 of the computers have scanners.in simplest form, which fraction of the computers have scanners?
    7·1 answer
  • Find the exact value of x
    10·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the points (2, -4) and (-6, 6)?​
    14·1 answer
  • A cylinder has a diameter of 10 decimeters. What is the length of the curved surface?
    11·1 answer
  • BRAINLIEST For the fastest answer<br>Hello I need help on this math question<br><br>​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!