1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nina [5.8K]
2 years ago
6

Joe is 3 times as old as Pepe In how many years will Joe be only twice as old as Pepe ? How old are they now? How old will they

be? When will they be the same age?
Mathematics
1 answer:
antoniya [11.8K]2 years ago
5 0
Let x = Wally's age now

Then, 3x = Jose's age now

Wally's age 5 years from now = x+5

Jose's age 5 years from now = 3x+5

(x+5) + (3x+5) = 42

4x + 10 = 42

4x = 32 x = 8

Wally is 8 years old and Jose is 24.
You might be interested in
(1.7x10^4) x (8.5x10^-2)
iogann1982 [59]

Step-by-step explanation:

(1.7x10^4) x (8.5x10^-2)

17000 × 0.085

= 1445

6 0
3 years ago
1 In a test, a hybrid car drove 619 yards on 1 fluid
Aleks [24]
It’s d because u need to know how to divide
7 0
3 years ago
Multiply the polynomial.<br><br> (4x+2)(x-2)<br><br> PLEASE HELP!!! ASAP!!!
OLga [1]

Answer:4x2−6x−4

Step-by-step explanation:

(4x+2)(x−2)

=(4x+2)(x+−2)

=(4x)(x)+(4x)(−2)+(2)(x)+(2)(−2)

=4x2−8x+2x−4

=4x2−6x−4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation is equivalent to 3[x+3(4x-5)]=15x-24
Klio2033 [76]
3[x+3(4x-5)]=15x-24; x+12x-15=5x-8 (divide both sides by 3); 8x=7 (move all the x's to one side), x=7/8
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The monthly income of Ram is Rs 40,000. If he paid Rs 8,000 as income tax. Find the rate of income tax.​
frosja888 [35]

Hello!

Rate of income tax = Tax paid / Monthly income

⇒ Rate = 8,000 / 40,000

⇒ Rate = 0.2

⇒ Rate = 20%

∴ The rate of income tax is 20%.

5 0
1 year ago
Other questions:
  • What type of function is y=7(5/4)x
    9·1 answer
  • What is the cube root of 64 (<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%5B3%5D%7B64%7D%20%20%3D%20x" id="TexFormula1" titl
    13·1 answer
  • Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
    10·1 answer
  • The floor plan for a particular room calls for 17 boards, each 7 feet 7 inches in length. What’s the total length of all the boa
    5·1 answer
  • Two tanks are being filled. Tank 1 is being filled at a rate of 3/4 gallon per 2/3minute
    9·1 answer
  • Which statement correctly describes gravity?
    14·2 answers
  • Please answer!!!!! I will give brainliest!
    8·1 answer
  • Can someone help me please if you give me an answer please explain why that’s the answer. I really need help!
    12·1 answer
  • A service station on the interstate charges $2.29 per gallon for gasoline and $1.89 per quart for oil. What would be a reasonabl
    7·2 answers
  • Find the value of (1/2)^3 A. 1/6 B. 3/6 C. 1/8 D. 1/2​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!