1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
2 years ago
9

How can multiplying integers be used in the real world???

Mathematics
1 answer:
mylen [45]2 years ago
7 0

Answer:

Multiplying Integers can be used in the real world in a lot of ways because of their positive and negative. The Positive and Negative will be used as like what you have to owe in money/cash or what you have.

Step-by-step explanation:

<em>Hopes This Helps</em>

You might be interested in
A 3-gallon bottle of bleach costs $14.88. What is the price per quart?
Vikki [24]

Answer:

1.24

Step-by-step explanation:

there are 4 quarts to a gallon. you have 3 gallons. so you have 12 quarts. 14.88 divided by 12 is 1.24! hope this helps! :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The John Jay Theater Dept has tickets at $6 for adults, $4 for teachers, and $2 for students. A total of 280 tickets were sold f
OleMash [197]

Answer:

number of adults tickets sold = x = 90

number of teachers tickets = y = 45

number of students tickets = z = 145

Step-by-step explanation:

Cost of tickets

Adults = $6

Teachers = $4

Students = $2

Total tickets sold = 280

Total revenue = $1010

Let

x = number of adults tickets

y = number of teachers tickets

z = number of students tickets

x + y + z = 280

6x + 4y + 2z = 1010

If the number of adult tickets sold was twice the number of teacher tickets

x = 2y

Substitute x=2y into the equations

x + y + z = 280

6x + 4y + 2z = 1010

2y + y + z = 280

6(2y) + 4y + 2z = 1010

3y + z = 280

12y + 4y + 2z = 1010

3y + z = 280 (1)

16y + 2z = 1010 (2)

Multiply (1) by 2

6y + 2z = 560 (3)

16y + 2z = 1010

Subtract (3) from (2)

16y - 6y = 1010 - 560

10y = 450

Divide both sides by 10

y = 450/10

= 45

y = 45

Substitute y=45 into (1)

3y + z = 280

3(45) + z = 280

135 + z = 280

z = 280 - 135

= 145

z = 145

Substitute the values of y and z into

x + y + z = 280

x + 45 + 145 = 280

x + 190 = 280

x = 280 - 190

= 90

x = 90

Therefore,

number of adults tickets sold = x = 90

number of teachers tickets = y = 45

number of students tickets = z = 145

5 0
3 years ago
Find the coordinates of the point in the first quadrant at which the tangent line to the curve (x)^3-xy+(y)^3 =0 is parallel to
Oksanka [162]
<span>Differentiate implicitly:
</span>3x^2-y-xy'+3y^2y'=0
<span>
Solve for y
</span>y'(3y^2-x)=y-3x^2&#10;\\&#10;\\y'={y-3x^2\over3y^2-x}

<span>When the tangent is parallel to the x-axis we have y'=0, so we must solve
</span>y'={y-3x^2\over3y^2-x}=0\implies y=3x^2

<span>To find the actual value of x we plug this expression for y into the original equation
</span>x^3-3x^3+27x^6=0&#10;\\&#10;\\x^3(27x^3-2)=0\implies x=\{0,{\sqrt[3]2\over3}\}

<span>Plugging this into the formula for y above gives the points
</span>(0,0)\text{ and }({\sqrt[3]2\over3},{\sqrt[3]4\over3})

<span>which is where our tangent will be parallel to the x-axis.</span>
<span>

</span>
8 0
2 years ago
What is the factor of 12 but not the multiple of 3
algol13
The factor of 12 is 4
7 0
3 years ago
How many grades of fuel oil are normally considered as heating oils?
harina [27]
<span>In the U.S., three grades of fuel oil used for heating are generally recognized. The grades are No. 1, No. 2, and No. 4. No. 1 heating oil is more highly refined than No. 2, and is less viscous. For this reason, it is more suitable for outdoor storage in very cold climates.</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • THE RIGHT ANSWER WILL RECIEVE A BRAINLEST AND POINTS AND THANXS!!!
    5·2 answers
  • CAN SOMEONE HELP ME PLZ
    11·2 answers
  • Four CDs and 4 DVDs cost $164. The cost of the 4 CDs is half the cost of the
    15·1 answer
  • Solve each equation. 0.2x2 + 1.2 = 3.4
    6·2 answers
  • What does h equal? <br> 36=4(h+2)
    5·2 answers
  • Instructions:Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used.
    5·2 answers
  • Slope =1 /2 point passes through the (-8,1) what is the equation
    14·1 answer
  • What’s the equation for g(x)
    7·1 answer
  • Leah bought 8/9 of a pound of grapes. She is putting the grapes into bags that each hold 2/9 of a pound. How many bags will Leah
    9·1 answer
  • 2 - 14. What is the equation of the line perpendicular to y - 4 = (x - 6) and passes through the point - (-3,2)? 5 5 - 2 5 = O -
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!