Answer:
b. is $34 per ounce
Step-by-step explanation:
If the production cost were less, a competitor would drive the price down. If the production cost were more, the supplier would go out of business.
Since we're at equilibrium, the production cost must be equal to $34 per ounce.
Answer:
Just read the step by step
Step-by-step explanation:
Ok so what you want to do this split the numbers up into sections for example 15-20 find numbers through those numbers. Then count how many there are. After putting them in the blank space and the use the graph to put the same number in. Hope this helps!
<span>The answer is $624.15</span>
9514 1404 393
Answer:
A = -68.75p +2906.25
Step-by-step explanation:
We can solve for m and b using the given values of A and p.
1600 = m·19 +b
2150 = m·11 +b
Subtracting the second equation from the first, we have ...
-550 = 8m
m = -550/8 = -68.75
Substituting this into the first equation gives ...
1600 = 19·(-68.75) +b
b = 1600 +1306.25 = 2906.25
The desired linear equation is ...
A = -68.75p +2906.25
__
<em>Additional comment</em>
Revenue will be maximized at the price that cuts attendance to half the value when the price is 0, about $21.14.
Answer:
The answer is -6.
Step-by-step explanation:
First, add up the numbers to get a total of -60
Second, count the amount of numbers to get a total of 10.
Finally divide the two numbers: -60÷10= -6