T = 6 [h]
s = 340 [mi]
v=s/t=340/6=56.7 [mi/h]
Answer C.
Answer:
The answer is r < or equal to 15.5.
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
Answer:
7
Step-by-step explanation:
If each album has 15 songs, 15 * 3 = 45 so 52 - 45 = 7. Therefore, Drake produced 7 songs not in an album.
First, divide the shape into two figures ( a semicircle and a rectangle)
Then, find the are or the two shapes using the area formula for a semicircle (

) and the are formula for a rectangle (base x height)
Finally, add the two areas together and you have your answer