1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
2 years ago
14

Polygon ABCD has the following vertices:

Mathematics
2 answers:
Brut [27]2 years ago
8 0

To be able to solve clearly this problem, the best thing to do is to plot the graph (see attached pic). From the graph we can see that the points form a trapezoid.

The base is formed by the segment connecting point A and point B.

While the two heights: shorter one by the segment connecting points A and D, and the longer one by the segment connecting points B and C.

The formula for area of trapezoid is given as:

A = b (h1 + h2) / 2

Where,

<span>b = base of the trapezoid  = 3 – (-4) = 7</span>

h1 = shorter height = 2 – (-2) = 4

h2 = longer height = 2 – (-5) = 7

Therefore the area is:

A = 7 (4 + 7) / 2

A = 77 / 2

<span>A = 38.5 </span>

Ivan2 years ago
3 0

The answer is 38.5. I took this exam and I chose 38.5 and got it right, I hope this helps!



You might be interested in
It cost Bo $9.75 to send 65 text messages. How many text messages did he send if he spent $6.60?
VashaNatasha [74]

If we use $6.60 then 44 massages will go to be sent.

<h3>What are the ratio and proportion?</h3>

The ratio is the division of the two numbers.

For example, a/b, where a will be the numerator and b will be the denominator.

For example 3/8 here 3 is the numerator and 8 is the denominator the value of the fraction will be less than 1 or greater than it depends upon the numerator and denominator.

Proportion is the relation of a variable with another. It could be direct or inverse.

Given that,

$9.75 ⇔ 65 text massages

Divide by 9.75

$1 ⇔ 6.67 massages,

Multiply by 6.60

$6.60 ⇔ 44 text messages.

Hence "If we use $6.60 then 44 massages will go to be sent".

For more information about ratio and proportion,

brainly.com/question/26974513

#SPJ1

5 0
1 year ago
16. Carlos puts 0.3 of his monthly income into savings. What percent of his money
Minchanka [31]

Answer:

70%

Step-by-step explanation:

First, convert 0.3 into a percentage;

To do so, convert it 0.3 into a fraction then multiply by 100;

0.3 into a fraction = 3/10

3/10 into a percentage = \frac{3}{10} *100

The 10 at the bottom cancels out one zero at the top and you are left with 30.

Therefore percentage in Carlos' monthly savings is  = 30%

Next, calculate the percentage NOT put in savings

percentage NOT put in savings = 100% - percentage in savings;

That is ; 100% -30% =70%

Hence, 70% of his income is not put into savings.

3 0
3 years ago
Today, both the soccer team and the basket ball team had games (starting on Monday). The soccer team plays every 3 days and the
yarga [219]
I think eight because if you add those days together they will play again in eight days so that they play on the same day.

Sorry if I got it wrong I tried and that's what counts, right?
3 0
2 years ago
If the pattern continues, how many stars will be in the Stage 15 figure?
Paha777 [63]

Answer:

There would be 45 stars in a stage 15 patteren

4 0
2 years ago
What is the rule of function? (0,0),(1,4),(2,16),(3,36)
lilavasa [31]
When the first number increases by one the second number is added by 4's. So from the first part to the second it added 4 then from the 2nd to the 3rd it skips adding 8 to then just add 12. Then from the 3rd to the 4th it skips adding 16 and adds 20. So the next set of numbers would be (4,64) because it skips adding the 24 and adds the 28.
Hope this helps and is not to confusing :)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • the soccer club has planned a trip to a tournament . the cost of the van is $192. when 2 students who are not members of the clu
    14·2 answers
  • Saylor Henshaw earned $120 in simple interest in 9 months at an annual interest rate of 5%. How much money did he invest?
    8·1 answer
  • Help? Create a situation in which a conditional probability would be used. Example: What is the probability of choosing a class
    13·1 answer
  • Help please I rly need it <br>60 POINTSS​
    5·2 answers
  • Fumi's backyard has an area of 10,359 Sq ft. write this in scientific notation
    15·1 answer
  • give an example of parallel lines in the real world. then describe how you could prove that lines are parallel.
    8·1 answer
  • In triangle MNP if the measure of angle R is five more than twice x, and the measure of angle S is one more than x, and the meas
    9·1 answer
  • Kendra washes windows in an office building. She washes 25 2 5 of the windows on Monday. She washes 13 1 3 of the windows on Tue
    8·1 answer
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME :) THANK YOU IN ADVANCE !!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!